'MLKP militanı Rojava'da öldü'

'MLKP militanı Rojava'da öldü'
'MLKP militanı Rojava'da öldü'
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında Suriye'nin Rasulayn kasabasında Kürt grupların yanında yer alarak çatışmaya giren Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) militanı, Serkan Tosun'un öldüğü belirtildi.

İSTANBUL - MLKP, adına çeşitli yayın kuruluşlarına gönderilen "Serkan Tosun Yoldaş Ölümsüzdür!" başlıklı açıklamada, özgürlüğü, sosyalizmi ve MLKP’yi temsil eden Suriye ’nin kuzeyindeki Kürtler’in yaşadığı ‘Rojava’da çatışma çıktığı belirtildi. Açıklamada, 'bölgedeki devrimin' savunulması, ekonomik, toplumsal inşa ve halk sağlığı çalışmalarında yer alan, İstanbul’da defalarca gözaltına alınan, F Tipi Cezaevi’ne konulan ‘Mazlum’ kod adlı Serkan Tosun'un dün saat 17.00 sıralarında Rasulayn’da (Serekaniye) çıkan çatışmada öldüğü belirtildi. Açıklamada, “Aynı zamanda Kürdistani bir güç olan MLKP'nin Rojava'daki ilk şehidi oldu” denildi.

MLKP, daha önce de "Güney Kürdistan' olarak nitelendirdiği ‘Kuzey Irak ’ta Yılmaz Selçuk’un öldüğünü hatırlattı. Tosun'un cenazesinin yarın Ceylanpınar'a getirileceği belirtildi. (İhsan DÖRTKARDEŞ/DHA)