MOBESE'de İzmir-Güroymak farkı

Uygulamasına Diyarbakır'da başlanan Mobil Elekronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) kameraları suçun önlenmesi konusunda polise büyük katkı sağlayınca birçok il, hatta ilçede uygulanmaya başladı.

İZMİR - Uygulamasına Diyarbakır'da başlanan Mobil Elekronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) kameraları suçun önlenmesi konusunda polise büyük katkı sağlayınca birçok il, hatta ilçede uygulanmaya başladı. Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'de MOBESE kameralarında büyük bir ihmal yaşandığı Şirinyer'de geçen salı meydana gelen bir kişinin öldüğü dokuz kişinin yaralandığı bombalı saldırılardan sonra ortaya çıktı. Kentin 12 noktasına kurulan kamera sisteminden sadece birisi çalışır durumda, diğerleriyse arızalı olduğu için kullanılamıyor.
İzmir'deki MOBESE sistemi 2005 Ağustos ayında düzenlenen Üniversite Yaz Oyunları için Büyükşehir Belediyesi'nce kuruldu. Kentin Konak Meydanı, Çankaya, Basmane Meydanı gibi insan ve araç trafiğinin en çok olduğu noktalarına yerleştirilen sistem, oyunların sona ermesiyle birlikte de İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne devredildi.
Köksal 'Çoğalacak' dedi
2006 yılının eylül ayında Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la, kenteki güvenlik sorunuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen zamanın İzmir Valisi olan daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Oğuz Kağan Köksal, kendilerine geçen 200 kameranın 18 noktada kullanılacağını söylemişti.
Köksal, projeye de ilk olarak Balçova-Bornova arasında yapılması planlanan metro güzergâhındaki beş noktaya 40 kamera yerleştirilerek başlanacağını belirtmişti. Yaklaşık 200 bin YTL gibi düşük bir fiyata mal olacağı söylenen ve 2006 yılının aralık ayında bitirilmesi planlanan proje bir türlü hayata geçirilemedi. Üstelik bu yılın nisan ayında İl Genel Meclisi, MOBESE sistemi için 3 milyon YTL bağış yapmıştı.
MOBESE sisteminin geliştirilmesi sırasında kurulması planlanan bölgeler arasında bir kişinin hayatını kaybettiği 11 kişinin de yaralanmasına neden olan Şirinyer Meydanı da vardı. Ancak sistemin geliştirilmesi bir yana kamera sistemleri tek tek devre dışı kaldı. Polisin izleme alanındaki 12 noktadan sadece Konak İskelesi'nde kurulu sistem çalışıyor.