Modellerin modelleri açıldı

Efes'te milföy hamuru gibi üst üste serilmiş medeniyetleri, Selimiye Camisi'ni, Yerebatan dehlizlerini, Bizans'ı bilmeden, yaşamaya son!

İSTANBUL - Efes'te milföy hamuru gibi üst üste serilmiş medeniyetleri, Selimiye Camisi'ni, Yerebatan dehlizlerini, Bizans'ı bilmeden, yaşamaya son! Miniaturk-Mini Türkiye Parkı'nın temeli, Sütlüce'de atıldı.
Parkta, çoğu Türkiye'deki tarihi eser ve
bölgelerin 25'te bir oranında küçültülecek minyatürlerinin yer alacak. Törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Kız Kulesi,
İnceminareli Medrese ve Dikilitaş modellerinin açılışını yaptı. Gerçek minyatürler ise 2003 yılında tamamlanacak.
Gürtuna İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin projesi olan Miniaturk'e turist akını bekliyor. İnşaat ihale bedeli 7 trilyon lira tutan projede, Efes Antik Kenti, Kız Kulesi, Ayasofya Müzesi, Anıtkabir, Yerebatan Sarnıcı, Nemrut gibi Türkiye'deki eserlerin yanı sıra, Mostar Köprüsü gibi Osmanlı coğrafyasına ait
eserlerin minyatürleri de yer alacak.
Park, Türkiye için bir ilk, ama başta Avrupa pek çok yerde yaygın. Hollanda'da 1952 yılında açılan Madurom Parkı, su kanalları, binaları ve minyatür insanlarıyla hayatı dondurmuş. Yılda 1 milyon kişi tarafından ziyaret edilen parkta, özel budama teknikleriyle boyları 60 santime indirilen ağaçlar bile var.