Modellik vaadiyle fuhuş yaptırdılar

Model olarak Türkiye'ye getirdikleri kadınlara fuhuş yaptırdıkları öne sürülen 19 kişi hakkında, 'suç işlemek için örgüt kurmak, insan ticareti yapmak...

İSTANBUL - Model olarak Türkiye'ye getirdikleri kadınlara fuhuş yaptırdıkları öne sürülen 19 kişi hakkında, 'suç işlemek için örgüt kurmak, insan ticareti yapmak, fuhuşa aracılık etmek' suçlarından 21-366 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle iddianame hazırlandı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede 30 yabancı uyruklu kadın 'mağdur' olarak yer aldı. İddinamaye göre, Ukrayna uyruklu Volodymr Riznyk'le 'Armen' adlı kişiler model ajansı görünümünde 'Telefon Grup' adında bir örgüt kurdu. Zanlılar, iş bulmak için kendilerine müracaat eden kadınları değişik ülkelere göndererek fuhuş yaptırıyorlardı. Örgütün Türkiye'deki yöneticisiyse 'Hakan' adıyla tanınan ve menajerlik yapan Hilmi Ülker'di. Ülker ve arkadaşları Rusya'dan getirdikleri kadınların vize, çalışma izni gibi sorunlarını ilgili kurumlarda görev yapan memurlar aracılığıyla çözüyordu. İddianamede, mağdur kadınların devamlı kontrol altında tutuldukları ve talimatlara uymamaları halinde şiddete maruz kaldıkları da anlatıldı. Zanlıların 21 yıldan 366 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.