'Modern köleliğe' neşter

ABD Dışişleri'nin, insan ticaretiyle mücadeleyi içeren yıllık raporlarında 'çaba göstermeyen' ülkeler arasında sayılan Türkiye, insan tacirlerine karşı özel bir kampanya başlatıyor. Kampanya, 'Modern köleliğe son' sloganıyla yaygınlaştırılacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Dışişleri'nin, insan ticaretiyle mücadeleyi içeren yıllık raporlarında 'çaba göstermeyen' ülkeler arasında sayılan Türkiye, insan tacirlerine karşı özel bir kampanya başlatıyor. Kampanya, 'Modern köleliğe son' sloganıyla yaygınlaştırılacak.
Dışişleri Bakanlığı'nın koordinatörlüğündeki kampanyanın öncelikli amacı 'sığınmacı' kadınları, insan tacirlerinin elinden kurtarmak. Kampanya kapsamında İstanbul'da hizmet veren sığınma evlerine Ankara, İzmir ve Antalya'da da yenileri eklenecek.
111 imdat hattı
Rusça ve Türkçe hizmet verecek 'acil-imdat' telefon hattı devreye sokulacak. 111 tuşlandığında devreye girecek hattı tüm mağdurlar kullanabilecek. Kampanyanın en yakın takipçisi Uluslararası Göç Örgütü olacak. Örgüt yetkilileri, "Kampanyayı, Dışişleri'yle birlikte yürüteceğiz. Özellikle sığınmacı kadınlara karşı özel bir hedef ve anlayış geliştirmemiz çok önemli" dedi. Dışişleri yetkilileri de, kampanyanın önemini, "Bu kez, devletin bütün birimleri harekete geçiyor" diye değerlendirdi.
Neler yapıldı?
Hem ABD hem de AB tarafından insan ticaretiyle mücadelede 'yasal düzenleme ve koruma' açısından iyi bulunan Türkiye, uygulamadaki eksikliklerini gidermek için bu tür kampanyaları sık sık gündeme getirmeyi planlıyor.
Türkiye, uluslararası kamuoyuna 'Daha da geliştireceğim' sözünü verdiği insan ticaretiyle mücadele karnesini şöyle çıkardı:

 • Türkiye, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf.
 • BM Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele Sözleşmesi ve İnsan Ticareti ile Göçmen Kaçakçılığı protokolü Meclis'te onaylandı.
 • 1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni TCK'nın 80. maddesinde de insan ticareti tanımı yapıldı. İnsan ticareti için sekiz yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörüldü.
 • Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Yasa yürürlüğe girdi.
 • Sahte evlilikle yabancıların çalışma izni almasının önüne geçildi, eş ve çocukların çalışabilmeleri için Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etme koşulu getirildi.
 • İnsan Ticareti ile Mücadele Ulusal Görev Gücü kuruldu. 60'a yakın kadını tacirlerden kurtaran örgüt, mağdurların, hukuki, psikolojik ve tıbbi danışmanlık alabilecekleri bir sığınma evi açtı.
 • İçişleri Bakanlığı'nın bünyesinde, 'İnsan Hareketleri Şube Müdürlüğü' oluşturuldu.


  • http://www.radikal.com.tr/7375897375890

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.