Mogan için zirve

Ankara'nın kuş cenneti Mogan Gölü'nü kurtarmak için zirve yapılacak. Çevre Bakanı Pepe'nin de katılacağı 31 Mayıs'taki zirvede, milletvekilleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerince 'Mogan kıyı ve göl yüzeyi denetim mekanizması' oluşturulacak.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Mogan Gölü'nde yürüttüğü düzenleme çalışmaları, arapsaçına döndü. Çevre Bakanı Osman Pepe'nin 9 Mayıs'taki ziyaretinden sonra çalışmalar durduruldu. Doğa Derneği ise Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için suç duyurusunda bulundu. Gerekçe: Mogan'da yasalara ve yönetmeliklere aykırı saz sökümü yaptırılması.
Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanı Önder Kıraç ise 31 Mayıs'ta Çevre Bakanı, milletvekilleri ve ilgili kuruluşların katılacağı toplantıyla Mogan kıyısı ve göl yüzeyi denetim mekanizması oluşturulacağını söyledi. Sulak alanlarla ilgili her proje için ÖÇKK'dan izin alınması gerekli. ÖÇKK Başkanı Kıraç, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Mogan ile ilgili projesinin 2000 yılında onaylandığını söyledi. Uygulanmakta olan projeye itiraz noktaları 30 metrelik yürüyüş yolunun 130 metreye uzatılması ve kuşların yumurtlama dönemi olan şubat başı ile ağustos ortası arasında bölgede çalışma yapılması. ÖÇKK yürüyüş yolunun 30 metrede sonlandırılmasını ve sazlık sökümünün durdurulmasını isteyince 2004 Ağustosu'nda sazlık sökümü durdu. Ancak, Doğa Derneği geçen hafta sökümün gölün kuzey ve batısında yine başladığını tespit etti.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necip Avcı ise gölde sivrisinek sorunu yaşandığını, Hacettepe, Bilkent, ODTÜ'den uzmanlardan görüş alarak güneydeki kuş bölgesine dokunmadan, bazı sazlıkları temizlediklerini söyledi. Avcı, 19 Mayıs'ta Başbakan Erdoğan'ın katılacağı törenle projenin açılışını yapacaklarını belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7459957459950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.