@ismailsaymaz

'Molotof dolu çantayı polise ben gösterdim' dedi ama tutuklandı

'Molotof dolu çantayı polise ben gösterdim' dedi ama tutuklandı
'Molotof dolu çantayı polise ben gösterdim' dedi ama tutuklandı
İstanbul'da bir gencin ölümüyle sonuçlanan korsan gösteri sırasında gözaltına alınarak tutuklanan iki gencin polis ve mahkeme ifadeleri ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul Esenler’de, pazartesi gecesi düzenlenen korsan gösteri sırasında silahlı çatışma çıkmış, 16 yaşındaki Fırat Elma, polisin silahından çıkan kurşunlarla vurularak hayatını kaybetmişti. Aynı gece gözaltına alınan iki genç de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gençlerden Ö.K., sorgusunda, olay sırasında polise yardımcı olduğu ve yerdeki çantayı polise bizzat bildirdiğini savunurken; Ö.Ş. ise kovalamaca sırasında korkup kaçtığını, bu sırada kolundan vurulduğunu, eyleme katılmadığını söyledi.

Bakırköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dün hakim karşısına çıkarılan Ö.K., çatışma sırasında bulunan içi Molotof kokteyli dolu çantayı polislere kendisinin bildirdiğini belirterek, “Olayın failleri önümde gidiyorlardı. Arkamdan Yunus polisleri geliyordu. Bir dakika geçti veya geçmedi; arkamda bulunan birileri ‘Yerde çanta var’ diye söyledi. Arkamı döndüm, yerde çanta gördüm. Polislerin hepsi olayın faillerini izliyordu. Bu nedenle çantayı fark etmediler. Ben bunu polislere bildirdim. Kargaşada polisler beni de alıp götürdüler” dedi.

Ö.Ş. ise arkadaşı ile parkta oturdukları sırada yüzü kapalı bir grupla karşılaştıklarını, polislerin “Kaçmayın” diyerek ateş ettiğini, kendisinin korkup koşmaya başladığını, bu sırada kolundan vurulduğunu ileri sürdü. Ö.Ş., “Bir sokağa girdim. Eyleme katılan grup da sokağa girdi. Maskeli grup yukarıya doğru koşmaya başladı, ben aşağıdaki parka indim. O an gözaltına alındım” dedi.

İki şüpheli “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, silahlı örgüt üyeliği, polise direnme, patlayıcı madde kullanma, silahla ateş etme ve yasadışı gösteri” suçlarından tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Esenler'de öldürülen Fırat'ın babası: Benim oğlum terörist değil, vatandaştı