@idrisemen

Molotof Ferhat'ı iki kere vurdu: Hem yandı hem sanık oldu!

Molotof Ferhat'ı iki kere vurdu: Hem yandı hem sanık oldu!
Molotof Ferhat'ı iki kere vurdu: Hem yandı hem sanık oldu!
Ferhat Ölmez akşam eve dönerken bir eylemcinin attığı molotfkokteylinin hedefi oldu. Polis, aynı gece patlayıcıyı atan saldırganın yaralandığını rapor etti. Ayakları yanan Ölmez hastaneye gittiği için tutuklandı. Tanık doktora göre molotof patladıysa Ölmez'in ayakları değil ellerinde yara olmalı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan Ferhat Ölmez, 23 Eylül2014 tarihinde akşam vakitlerinde evine giderken sokakta yüzü kapalı bir grup polisle çatışıyordu. Eylemciler tarafından polise atılan bir molotofkokteylinin bacaklarına isabet etmesi sonucu Ölmez’in her iki bacağı yanmaya başladı. Ölmez alev alan pantolonu ve ayakkabısını çıkartırken elleri de yanmaya başladı. Olay yerinden geçen bir araçla Ölmez Cizre’de özel bir tıp merkezinin acil servisine kaldırıldı. Ölmez’in durumunun ağır olduğunu tespit eden doktorlar Ölmez’i Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. İlk müdahaleden sonra Ölmez Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 45 Gün yoğun bakımda tedavi gören Ölmez’e doku nakli yapıldı. Olayla ilgili Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılınca Ölmez 4 Kasım 2014 tarihinde gözaltına alındı. Aynı gün Ölmez suç duyurusunda bulundu. Ancak delil yetersizliğinden dolayı suç duyurusu için takipsizlik kararı verildi. Bir gün gözaltında tutulan Ölmez ifadesi alındıktan sonra, 5 Kasım 2015 tarihinde tutuklandı. Ölmez hakkında ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme, silahlı terör örgütüne üye olma’ suçuyla dava açıldı.

TEK KANIT POLİS TUTANAĞI

Savcılık iddianamesine göre Ölmez’in silahlı terör örgütüne üye olduğunu gösteren tek delil bir kişinin molotofkokteyli atarken yanlışlıkla kendisini yaktığını belirten polis tutanağı. İddianamede tutanakla ilgili, ‘’Saat 21:40 sularında Yafes Mahallesi Berivan Caddesine bağlanan Nisan Sokak, Tepe sokak ve Meşe sokaklarından çıkarak Berivan Caddesi ile Yeni Çevre Yolu arasında bulunan boş araziden yoldan geçen ekiplere molotofkokteyli ve el yapımı patlayıcı maddeler ile saldırıda bulunulduğu, kollukça tutulan olay tutanağında elinde molotofkokteyli bulunan bir şahsın molotofkokteylini ateşe vererek eli ile havaya kaldırıp ekiplere atacağı sırada elinde bulunan molotofkokteylinin alev aldığı ve sahsın yanmaya başladığı, şahıs yanmaya başlaması üzerine ara sokaklarda kaybolmuş, yoğun şekilde taşlı ve yanıcı-patlayıcı maddeler ile saldırı altında bulunan kolluk kuvvetleri olaya müdahale edemediği anlaşılmıştır’’ ifadesi kullanıldı. Ancak molotofkokteyli ile kendini yakan eylemcinin kimliği tespit edememesine rağmen aynı gün sadece Ölmez’in hastaneye gitmesi, iddianamede Ölmez’in polise Molotof atarken kendisini yaktığı olarak yorumlandı.


TANIK DOKTOR: MOLOTOF ELİNDE YANMIŞ OLAMAZ

11 Şubat 2014 tarihinde Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tanıklar ise ifadelerinde Ölmez’in elinde patlayan bir Molotof kokteyli ile değil, eylemcilerin attığı Molotof kokteyli ile yandığını söyledi. Ölmez’in yanıcı madde bulaşması sonucu yaralandığını belirten ve hastanede Ölmez’e ilk müdahaleyi yapan tanık doktor Nesim Sayın ifadesinde, ‘Fizyolojik olarak elindeki yanıcı maddeyi atan birinin bacaklarının yanmaması lazım’ dedi. Duruşması 30 Mart 2015 tarihinde ertelen Ölmez, kefaletle tahliye edildi. Ölmez’in mağdur iken sanık durumuna düştüğünü söyleyen Avukat Filiz Ölmez ise sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100’’üncü maddesinde aranan koşullar oluşmamasına ve Ferhat yaralı olmasına rağmen yapılan tutuklama hukuka aykırıdır. Zaten mağdur olan müvekkilim mağduriyetinden dolayı suç duyurusunda bulundu. Ancak müvekkilimin suç duyurusu için delil yetersizliğinden dolayı takipsizlik kararı verildi. Ancak aynı delil yetersizliğinden dolayı müvekkilim hakkında dava açıldı. Yaralı halde bulunan müvekkilim haksız yere tutuklu kaldı. Polis tutanağına göre Yafes Mahallesi’nde bir eylemci kendini yakıyor. Ancak müvekkilim ise Şah Mahallesi’nde yandığını belirtiyor. Bunu tanık beyanları da doğruluyor. En son duruşmada iddianamede öne sürülen tüm iddialar tanık beyanları ile çürütülmesine rağmen müvekkilimin kefaletle tahliye edilmesi mahkemenin olaya objektif yaklaşmadığını gösteriyor.’’

İtfaiye personeli: ‘Olay yerinde ayakkabı ve pantolon vardı’

Duruşmada tanıklık yapan İtfaiye personellerinden Suat Atız ile Cemal Hökenek olay sonrasında Ölmez’in yandığı sokağa gittiklerini ve olay yerinde Ölmez’e ait olan yanmış ayakkabıya denk geldiklerini belirtti. Tanık Suat Atız ifadesinde, ‘yanımda Cemal Hökenek adlı arkadaşım da vardı. Sola döndüğümüzde ilerde 10 kişilik 10-11 yaşlarında bir çocuk grubunun olduğunu gördüm. Yanlarına gittiğimde ‘abi burada az önce bir çocuk yandı hastaneye kaldırıldı’ dediler. Gösterilen yere baktığımda pantolonunun yanmayan parçalarını ve tek bir ayakkabı vardı.’ Şeklinde beyanda bulundu. Olaydan bir gün önce Ferhat’ın kendisinde kaldığını söyleyen tanık Halil Ölmez ise şu şekilde ifade verdi: ‘’olaydan bir gün önce abisi Murat Ölmez’in düğünü vardı. Düğün sırasında çekilen videoları izlemek için olaylardan bir gün önce evimize geldi. O gece videoları izledik, hatta aynısını canlandırmaya çalıştık. Gayet neşeliydi. Ertesi günde yine muhabbet ettik. Akşamüzeri hava karardıktan sonra eve gitmek istediğini ailesinin kendisini bekleyebileceğini söyledi. Hatırladığım kadarıyla akşam yemeğinden sonraydı. Saat itibariyle dolmuş geçebileceğini düşünerek ‘tamam gidebilirsin ailen seni görmek ister’ dedim. Benim evden çıkıp ayrıldı. Sonrasında eve nasıl gittiğini ve bu olayın nasıl başına geldiğini bilmiyorum.’’