@ismailsaymaz

Molotof mu sirke mi?

Molotof mu sirke mi?
Molotof mu sirke mi?

Bir TV kameramanınca çekilen şişeli görüntü (yanda). İstanbul Emniyeti nin basına dağıttığı görüntü (altta).

İstanbul Valisi, 1 Mayıs günü Dilan Alp'in molotofla görüntülendiğini söyledi. Ancak Dilan başka bir görüntüye sirke şişesiyle yansımıştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu dün CNN Türk’te katıldığı canlı yayında, 1 Mayıs gösterisinde gaz bombasıyla yaralanan Dilan Alp’in yürüyüşe molotofkokteyliyle katıldığını iddia etti. İstanbul Emniyeti de Dilan Alp’in gösteri sırasında çekilmiş fotoğraflarını basına dağıttı. Fakat Dilan’ın tesadüfen bir televizyon kanalınca çekilmiş görüntüleri de ortaya çıktı. Bu görüntülere yakından bakıldığında elinde sirke şişesi olduğu görüldü. Sirke genelde yoğun biber gazına karşı kullanılıyor.

‘Her taraf demir bilye dolu’

CNN Türk’te ekrana çıkan Vali Mutlu, polisin elde ettiği görüntüleri izlettirerek, 17 yaşındaki Dilan Alp’in elinde molotofkokteyli olduğunu iddia etti. Mutlu, “Dilan’ın eline molotofkokteyli verenler suçludur” dedikten sonra şöyle devam etti:
“İstanbul’un her tarafı cam ve demir bilyelerle dolu. Bunların elinde sapan var, molotof var. Şimdi bizim çocuklar bu bilyeyi alıp oynaması gerekirken sapanla polis memuruna atacak, polis memuru beyin ameliyatı olacak. Şu anda hastanede yatıyor polis memuru çocuğumuz. Bütün bu yaralıların, Dilan’ın ve Meral’in yaralanmasının nedeni onları provoke edenlerdir, onlara bu çağrıları yapanlardır. Biz çocuklara acıyoruz ve seviyoruz. Ben doğru olanı yapan bir idareciyim. Faşist ithamını kabul etmem. Susacak da değilim. Asıl sıkıntı yaşatanlar benim verdiğim karara riayet etmeyenlerdir. Verdiğim karara uymazsınız çıkıp meydanlara çağrı yaparsanız bu yaralanmalar ortaya çıkar.”

Emniyet basına dağıttı

Vali Mutlu’nun izlettirdiği görüntüler İstanbul Emniyeti tarafından da basına dağıtıldı. Emniyet’ten yapılan açıklamada, “Çeşitli marjinal sol gruplar tarafından güvenlik güçlerine havai fişek, molotofkokteyli, sapanlı, demir bilye ve somun kullanılarak ve taşlı saldırılarda bulunulmuştur” denildi. Dilan Alp’in, 1995 doğumlu olduğu, Söz dergisi (TDP Türkiye Devrim Partisi) ile birlikte hareket ettiği, yaralanması sonucunda örgütler tarafından sahiplenildiği, yakın zamanda örgüt içerisinde faaliyet yürütmeye başladığı iddia edildi. Meral Dönmez’in polise taş atarken çekildiği iddia edilen görüntüler de basına dağıtıldı.
Oysa Vali Mutlu ile İstanbul Emniyeti’nin molotofkokteyli olduğunu iddia ettiği bu görüntü, tesadüfen olayları görüntüleyen bir televizyon kamerasına da takılmış durumda. Bu görüntülere yakından bakılınca Dilan Alp’ın elinde sirke şişesi olduğu görülüyor. Sirke
göstericiler tarafından genellikle gaz atılması sonrası yüzün yıkanması için kullanılıyor.

Kılıçdaroğlu ’ndan ‘geçmiş olsun’ telefonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , başına isabet eden gaz bombası kapsülüyle yaralanan Dilan Alp’in babasını arayarak ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. CHP Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Vali Mutlu’nun mutsuz ettiği Dilan Alp’in babası Ali Ekber Alp ile Alp ailesine ‘Geçmiş olsun’ dedi. Dilan’a acil şifa ve sağlık diledi, üzüntülerini iletti.”

CHP’liler 1 Mayıs gazı için suç duyurusu yaptı

1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş ’ta polisin gazlı ve sulu müdahalesine maruz kalan CHP’liler suç duyurusunda bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile CHP milletvekilleri Melda Onur ve Kadir Gökmen Öğüt’ün de aralarında bulunduğu bir grup CHP’li, Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı. Salıcı, “Hukukçulardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu işi gittiği yere kadar takip edeceğiz” dedi.