@ismailsaymaz

Molotof mu sirke mi?

Molotof mu sirke mi?
Molotof mu sirke mi?

Bir TV kameramanınca çekilen şişeli görüntü (yanda). İstanbul Emniyeti nin basına dağıttığı görüntü (altta).

İstanbul Valisi, 1 Mayıs günü Dilan Alp'in molotofla görüntülendiğini söyledi. Ancak Dilan başka bir görüntüye sirke şişesiyle yansımıştı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu dün CNN Türk’te katıldığı canlı yayında, 1 Mayıs gösterisinde gaz bombasıyla yaralanan Dilan Alp’in yürüyüşe molotofkokteyliyle katıldığını iddia etti. İstanbul Emniyeti de Dilan Alp’in gösteri sırasında çekilmiş fotoğraflarını basına dağıttı. Fakat Dilan’ın tesadüfen bir televizyon kanalınca çekilmiş görüntüleri de ortaya çıktı. Bu görüntülere yakından bakıldığında elinde sirke şişesi olduğu görüldü. Sirke genelde yoğun biber gazına karşı kullanılıyor.

‘Her taraf demir bilye dolu’

CNN Türk’te ekrana çıkan Vali Mutlu, polisin elde ettiği görüntüleri izlettirerek, 17 yaşındaki Dilan Alp’in elinde molotofkokteyli olduğunu iddia etti. Mutlu, “Dilan’ın eline molotofkokteyli verenler suçludur” dedikten sonra şöyle devam etti:
“İstanbul’un her tarafı cam ve demir bilyelerle dolu. Bunların elinde sapan var, molotof var. Şimdi bizim çocuklar bu bilyeyi alıp oynaması gerekirken sapanla polis memuruna atacak, polis memuru beyin ameliyatı olacak. Şu anda hastanede yatıyor polis memuru çocuğumuz. Bütün bu yaralıların, Dilan’ın ve Meral’in yaralanmasının nedeni onları provoke edenlerdir, onlara bu çağrıları yapanlardır. Biz çocuklara acıyoruz ve seviyoruz. Ben doğru olanı yapan bir idareciyim. Faşist ithamını kabul etmem. Susacak da değilim. Asıl sıkıntı yaşatanlar benim verdiğim karara riayet etmeyenlerdir. Verdiğim karara uymazsınız çıkıp meydanlara çağrı yaparsanız bu yaralanmalar ortaya çıkar.”

Emniyet basına dağıttı

Vali Mutlu’nun izlettirdiği görüntüler İstanbul Emniyeti tarafından da basına dağıtıldı. Emniyet’ten yapılan açıklamada, “Çeşitli marjinal sol gruplar tarafından güvenlik güçlerine havai fişek, molotofkokteyli, sapanlı, demir bilye ve somun kullanılarak ve taşlı saldırılarda bulunulmuştur” denildi. Dilan Alp’in, 1995 doğumlu olduğu, Söz dergisi (TDP Türkiye Devrim Partisi) ile birlikte hareket ettiği, yaralanması sonucunda örgütler tarafından sahiplenildiği, yakın zamanda örgüt içerisinde faaliyet yürütmeye başladığı iddia edildi. Meral Dönmez’in polise taş atarken çekildiği iddia edilen görüntüler de basına dağıtıldı.
Oysa Vali Mutlu ile İstanbul Emniyeti’nin molotofkokteyli olduğunu iddia ettiği bu görüntü, tesadüfen olayları görüntüleyen bir televizyon kamerasına da takılmış durumda. Bu görüntülere yakından bakılınca Dilan Alp’ın elinde sirke şişesi olduğu görülüyor. Sirke
göstericiler tarafından genellikle gaz atılması sonrası yüzün yıkanması için kullanılıyor.

Kılıçdaroğlu ’ndan ‘geçmiş olsun’ telefonu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , başına isabet eden gaz bombası kapsülüyle yaralanan Dilan Alp’in babasını arayarak ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. CHP Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Vali Mutlu’nun mutsuz ettiği Dilan Alp’in babası Ali Ekber Alp ile Alp ailesine ‘Geçmiş olsun’ dedi. Dilan’a acil şifa ve sağlık diledi, üzüntülerini iletti.”

CHP’liler 1 Mayıs gazı için suç duyurusu yaptı

1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş ’ta polisin gazlı ve sulu müdahalesine maruz kalan CHP’liler suç duyurusunda bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile CHP milletvekilleri Melda Onur ve Kadir Gökmen Öğüt’ün de aralarında bulunduğu bir grup CHP’li, Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yaptı. Salıcı, “Hukukçulardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu işi gittiği yere kadar takip edeceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113210711321079

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ayenoğlu ismail - dulas

  kızımızın elinde ne tutuğu bellidir ancak bu durum sizin gibi işine gelmeyen bünyelerde hemen şiddti övme dürtüsünü açığa çıkarması da garip. insanların amcına takılıp kafalarında gaz bombası patlasılmasını meşru görmek hatta ölümlerini bile hak görmek sadece vicdan mefhumundan uzak bünyelerin fikri olsa gerek. sizler değilmisin gencecik çocukların yaşını büyütüp darağacaında sallanmasını izlenmekten keyif alanlar. sonra kalkıp olayı sulandırmak katliamları meşrulaştırmaktan imtina etmezsiniz. hayata ve insalığa dair içinde birazcık bile umut taşımayanlar ancak umut edenlerin ölümlerininden beslenir sonra vicdanları tertemiz hayata devam eder.

  Araştırmaya bak. - ayhan fahri

  Araştırmacı olarak sunulan sayın İsmail Saymaz?ın tüm yazılarını okumuş değiliz, ama dünkü yazısı bizce bir facia idi. Çünkü durumu tarafsızca aydınlatıyorum diye, göz göre göre, tek yönlü ve yanlı olarak kaleme alınmıştı yazı. Biz de niye öyle değerlendirdik diye bir yorum göndermiştik. Bu gün de konuyu sulandırmaya yönelik olarak, fotoğraftan nasıl anladıysa, şişenin içinde sirke olduğunu iddia ediyor. Lütfen okuyucuyu küçümsemesin. Okuyucu çok iyi biliyor, sirke olsa ne yazar, su olsa ne yazar? Şişe var ya, şişe! Onu da atıyor ya, demek ki konu gayet net olarak ortada. Madem ki sayın Saymaz bir araştırmacı, bi zahmet söylesin, yoğun biber gazına karşı elma sirkesi mi daha etkili, yoksa üzüm sirkesi mi? Şimdiden teşekkürler.

  aynen katılıyorum! - sosyologABT

  tabi ; sivas olaylarında sakallıların elindeki su bidonunda benzin vardı; olay yerinde ne işi olan çocuğun elindeki şişenin içinde de sirke var. ne yapıyormuş o sirkeyle orada. babaannesine mi götürüyormuş?? radikal sana aşk olsun gerçekten aşk olsun. çok güceniyorum sana. hep dincileri kötüleyip terör örgütlerini temize çıkarıyorsun. alacağın olsun...

  Sayın vali yapmayın bunu - REDSTAR

  Sayın vali çırpındıkça batıyor.Eğer suçluyu bulmak istiyorsa önce aynaya sonrada polislere baksın.Hepimiz biliyoruz ki polis saldırmasaydı hiçbir sorun çıkmayacaktı. Bakınız 1 MAYIS 2012 Sanırım vali şimdi de sirke şişesiyle kendi kafasına vurmuştur o diyecektir.

  Soru - SDD

  Çeliskilerle dolusunuz yine. PKKlilar da insan dedik, yaptilarsa bir nedeni var dedik, toplumsal baris herseyden onemli dedik. Peki bu ne simdi? Kucucuk bir kiza elinde silah bile olsa bu sekilde mi mudahale edilir. Solcu olunca bir insan direkt öldürülebilir sınıfına mı giriyor? Solcuya şiddet toplumsal barışı kötü etkilemiyor mu, akil adamlarınız niye bize bunu açıklamıyor. Hepsi İslamcılardan oluştukları için mi?

  bu nasıl bir zihniyet - Artificial intelligence

  Ya benim fikrim ileri gelecek, benim partim iktidar olacak ya da şiddet kullanacağım! diyenler meydanlarda terör estiriyor. Bunların demokrasiden anladığı yok, istemiyorlar da. Bunlar zorba, kısaca.

  daha iyi bakın belki çiçektir - ayenoğlu ismail

  sirkeyle salata yapmaya gelmiş bu barış elçisi kardeşimize haksızlık ediyorsunuz,amacı ne polise taş atmak nede molotof ,bu ülkedeki işçilerimizin sosyal haklarını savunurken işyerlerin,bankaların camlarını kırmak gibi bir derdi de yok,melek o melek.