Molotofkokteyli atanlar, müebbetle yargılanacak

Molotofkokteyli atanlar, müebbetle yargılanacak
Molotofkokteyli atanlar, müebbetle yargılanacak

Arşiv

Muş'ta geçen yıl aralık ayında içinde müşterilerin ve çalışanların olduğu marketin molotofkokteyli, benzin ve tinerle ateşe verdikleri öne sürülen 7 kişi hakkında "kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı.

Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 29 Aralık'ta terör örgütünün eylem çağrısı üzerine Muş'taki bir süpermarkete molotofkokteyli atan, benzin ve tinerle çalışanların ve müşterilerin bulunduğu markette yangın çıkaran 7 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Olayın ardından yakalanan ve suçlarını itiraf eden Sırrı K, Saddam K, Emrah B, Mehmet B, İbrahim. İ, Yavuz B. ve Ferdi T'nin hakkında “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğü bozmak” ve “yakarak kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek” suçlarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede, şüphelilerin Roj TV'den gelen şifreli gizli eylem çağrısı üzerine harekete geçerek, plan ve hazırlık yaptıkları, kullanılacak molotofkokteyllerini hazırladıkları belirtildi. İddianamede, zanlıların çok sayıda müşterinin ve yeri çalışanının market içerisinde olacağı bir saati eylem vakti olarak tayin ettikleri kaydedildi. 

Şüphelilerin sonrasında tam bir fikir ve eylem birliği içerisinde yüzlerine takılı poşularla örgütsel slogan atarak marketin camlarını kaldırım taşlarıyla kırarak içeriye girdikleri ifade edilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: 

“Ellerindeki molotofları içeride çok sayıda müşteri ve çalışanı gördükleri halde rastgele fırlatarak marketi ateşe vermişlerdir. Bu sırada aralarında çocukların da bulunduğu tüketiciler ve çalışanların panik içerisinde kaçışmaya ve market içerisinde ateşten ve zehirli dumandan etkilenmemek için çeşitli yerlere saklanmaya çalışmışlardır. Şüphelilerin bu esnada da örgütsel slogan atmaya devam ettikleri, içeriye benzin ve tiner gibi yangını başlatan ve hızlandıran etkiye sahip yanıcı ve yakıcı maddeleri de dökerek masum insanları öldürmeye yönelik taşıdıkları kasıtlı iradeyi açıkça ortaya koymuşlardır. Şüphelilerin olay sonrası kendilerini engellemeye çalışan güvenlik güçlerine da taşlı molotoflu saldırılara devam ettikleri açıkça anlaşılmış olup, olayda şüphelilerin eylemlerini, sahip oldukları sayı, kullandıkları yakıcı, yanıcı ve patlayıcı maddeler, belirledikleri eylem saati ve yeri, hedef aldıkları korumasız ve çaresiz insanların içinde bulunduğu olumsuz koşullar bütünüyle değerlendirildiğinde, iştirak halinde terör örgütü PKK /KCK'nın amaç ve hedefleri doğrultusunda devletin birliği, bütünlüğü ve egemenliğini hedef alarak vahamet arzeden 'yakarak insan öldürmeye teşebbüs etmek' suçu kapsamında değerlendirmek gerekmiştir.” (AA)


  http://www.radikal.com.tr/108735210873526

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - şirinsan

  Gençleri molotof atmakla suçlayıp yıllarca tutuklu yargılıyorlar sonra gün geliyor bu gençlerin suçsuz oludğu anlaşılıyor.. Bir genci molotof atmakla suçlamak bu kadar kolay! Bir polis bu yaptı diyor ortada kanıt yok hatta öyle bir suçun olmadığı ayan beyan ortada ama polis öyle idda ettiği için gençlerin yılları çalınıyor.. Bu nedir peki! Madem molotof atmanın cezası ömür boyu, yalan yere molotof attı diye gençleri suçlamanın cezası da ömür boyu olsun !

  Adaletsiz Adalet. - ertanöngür

  Artık biliyoruz; kanun çıkarmak demek o maddenin işine gelene uygulanıp işine gelene uygulanmayacağı, herkesin hukuk önünde eşit olmadığı, hakkaniyetli bir yargılamanın olmadığı, egemenlerin yargısı olduğu.

  ... - AENCÜ

  Başka çaresi var mı tabi ki müebbetle yargılanacaklar demiş birisi. Evet var çaresi, kimse keyfinden molotof atmaz, adil bir sistem oluşturmak aklınızın ucundan bile geçmez dimi

  İNSAN YAKMAK - HARAYDIN

  Molotofu içinde kim olduğu bilinmeyen araca ve işyerine atıyorlar insan yakıyorlar, yangın çıkarıp kontrol edilemeyen başka yere sıçrayan yangınla atmadıkları yeri de yakıyor oradaki insanı da yakıyorlar, başka ne olacak? Başka bir çaresi var mı? İnsan yakan bu dünyada da müebbet öbür dünyada da ebedi cehennem dışında ne bekleyebilir ki?

  ... - k-a-o-s

  insan yakmak,çocuğa tecavüz etmek,kadına şiddet uygulamak,öğretmeni doktoru darp etmek suç bile sayılmıyor ama molotof müebbet.... bence az gelir,molotof atan idam edilsin (!)...

  şaşırmadım - Kara Budun

  "devlet kendi şiddetine hukuk, bireyinkine ise suç adını verir."