Molotofkokteylinin hedefi, klimalı otobüs!

Son günlerde İstanbul'da İETT otobüslerine atılan motolofkokteylleri korku yaratıyor. 12 yılda 337 otobüs yakılırken, zarar 2 milyon YTL.

İSTANBUL - Son günlerde İstanbul'da İETT otobüslerine atılan motolofkokteylleri korku yaratıyor. 12 yılda 337 otobüs yakılırken, zarar 2 milyon YTL.
İstanbul'da son olarak 19 Ağustos'ta Gazi Mahallesi'nde iki ayrı İETT otobüsüne molotofkokteylli saldırı düzenlendi. Otobüslerden biri tamamen yandı. 13 Ağustos'ta da Okmeydanı Halıcılar mevkiinde molotoflu saldırıya uğrayan 2006 model klimalı otobüs hurdaya alındı. Bu otobüsün fiyatı 218 bin avroydu (yaklaşık 392 bin YTL). Bu yılın ilk sekiz ayında saldırıya uğrayan otobüs sayısı 29, maddi hasar yaklaşık 690 bin YTL. İETT yetkilileri, işgücü kaybı, tamir, bakım gibi nedenlerden dolayı zararlarının milyonlarca YTL'yi bulduğunu belirtiyor. Saldırılar Gazi Mahallesi, Ümraniye Mustafa Kemal, Üsküdar Esat Paşa, Küçükçekmece Şahintepe Mahallesi, Tahtakale mevkii ve Okmeydanı Şark Kahvesi civarında yoğunlaşıyor.
Gazi'deki olay için dokuz gözaltı
Gazi Mahallesi'nde 19 Ağustos günü iki İETT otobüsünü yaktıkları öne sürülen dokuz kişi yakalandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Küçükçekmece'de yakalanan ve PKK'nın gençlik kolları üyesi oldukları öne sürülen zanlılarla birlikte bir ruhsatsız silah, üç kurusıkıdan bozma tabanca, molotofkokteylleri ve maskeler ele geçirildiğini açıkladı.