Moloz altındaki tarih

Milas'ta 200 yıl mezarlık, 30 yıl kadar da moloz döküm alanı olarak kullanılan yerde, 2 bin 100 yıllık kalıntılar bulundu!
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Milas'ta 200 yıl mezarlık, 30 yıl kadar da moloz döküm alanı olarak kullanılan yerde, 2 bin 100 yıllık kalıntılar bulundu! Birinci derecede sit alanı ilan edilen eski mezarlığın Muğla'nın en büyük arkeolojik eserler açık hava müzesi yapılması için de çalışmalara başlandı.
Milas'ın Hayıtlı Mahallesi'nde, yaklaşık 200 yıl mezarlık olarak kullanılan alan, 40 yıl önce şehir merkezinde kaldığı gerekçesiyle gömüye kapatılmıştı. Bu alana 30 yıl boyunca moloz döküldü. Belediye Meclisi 1993 yılında aldığı kararla 5 bin metrekarelik alanı imar planlarında askerlik şubesi binası yeri olarak onayladı.
Ama arazideki hafriyat çalışması sırasında tarihi sütun ve taşlar çıktı. Eserlerin Roma dönemine ait olduğu belirlenince, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü inşaatı durdurdu. Bölge 1. derece sit alanı ilan edildi. Arkeolog Doç. Dr. Abuzer Kızıl ile Milas Müze Müdürü Erol Özen'in kazı başkanlığını yaptığı çalışmalar iki hafta önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle başlatıldı.
Milas Belediyesi'nin destek verdiği kazılarda, toprağın 1.5-2 metre altında MÖ 100 yılda Helenistik ve Roma dönemlerine ait lahit, mezar kapakları, kırma taştan yapılmış tek renkli mozaik oda döşemeleri ve yazıtlar ortaya çıkarıldı.
Eserlerin büyük bölümü Milas Müzesi'nde korumaya alındı.
Kazıların Karya uygarlığının en önemli şehirlerden birine ışık tutacağını söyleyen Kızıl, "Derine inildikçe belki de 3-4 bin yıllık geçmişe uzanaca ğız. Kazılar hızlandırılırsa dünya kültür mirası için önemli bir hazine ortaya çıkarılır" dedi.