Molu:'Markalar toplumsal duyarlılıklara sırt dönemez'

Molu:'Markalar toplumsal duyarlılıklara sırt dönemez'
Molu:'Markalar toplumsal duyarlılıklara sırt dönemez'
Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, protesto eylemlerinin ardından medya ve etkinlik gibi tüm faaliyetlerin yavaşlamakta olduğunu söyledi.

İSTANBUL   - Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, markaların toplumsal duyarlılıklara sırt dönemeyeceğini belirterek, son günlerdeki protesto eylemlerinin ardından medya ve etkinlik gibi tüm faaliyetlerin yavaşlatmakta olduğunu söyledi.

MEDYA DA PROTESTO EDİLİYOR

İstanbul Taksim'deki Gezi Park'ında ağaçların sökülmesini barışçıl şekilde protesto eden bir gruba 28 Mayıs günü sabah erken saatlerde polisin biber gazı sıkması ile başlayan eylemler, farklı illerde yüz binlerce insanın katıldığı protestolara dönüştü. Gösterilerde medya da, gelişmeleri yeteri kadar işlemediği gerekçesiyle protesto ediliyor.

Protesto gösterileriyle artan siyasi tansiyon ve medyanın gelişmeler karşısındaki tavrına yönelik eleştirilerin reklamcılık sektörüne yansımasıyla ilgili Reuters'a yaptığı değerlendirmede Molu, reklamın satış amaçlı ticari bir faaliyet olduğunu ve toplumsal huzursuzluk karşısında ters tepebileceğini belirterek, şöyle konuştu: 

"Reklam toplumsal huzursuzluk karşısında, bırakın işe yaramak, ters tepen bir silah haline gelir. Markalar toplumsal duyarlılıklara sırt dönemez, rol çalamaz. Bu iletişimin evrensel doğrusu, a-b-c'sidir. Küresel markaların irrasyonel yatırım yapacaklarını, önemsedikleri bir pazar olan Türkiye 'de varlıklarını tehlikeye atacak bir tutumda olacaklarını hiç sanmam. Medya, etkinlik gibi tüm faaliyetler bu nedenle şimdilik, yavaşlamakta."

Molu, buna karşın faaliyetlerdeki yavaşlamayla ilgili şu anda spesifik bir bilgi ise veremeyeceklerini söyledi. Reklamcılar Derneği, sektöre ilişkin daha önce yaptığı değerlendirmede 2012 yılında 4.65 milyar lira olarak gerçekleşen medya yatırımlarının 2013'te yüzde 12 artmasının beklendiğini açıklamıştı. (Reuters)