Mor Çatı için son söz: Protokol yenilenmiyor, kadınlara yol göründü

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Beyoğlu Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’yla protokol yenilenmesinin söz konusu olmayacağını açıkladı. Çubukçu, Mor Çatı’ya sığınmış olan kadınlar ve çocuklarına Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nu (SHÇEK) adres gösterdi.
Mor Çatı ile Beyoğlu Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın işbirliği 31 Aralık’ta sona ermiş, Kaymakamlık kadın sığınmaevine artık mali ödenek vermeyeceğini belirtmişti. Konuyu Meclis’e taşıyan DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, yasaların nüfusu 50 bini geçen belediyelere sığınma evi açma yükümlülüğü getirdiğini anımsattı, Kaymakamlığın Mor Çatı’yla işbirliğine niye son verdiğini sordu. 
Önergeye yanıt veren Bakan Çubukçu, Mor Çatı’nın 2005’te Dünya Bankası’ndan koşullu fon alarak çalışmalarına başladığını anımsatarak, “İlgili Kaymakamlığın parasal desteğini çekmesiyle  kapatılmakla karşı karşıya kalmıştır” dedi. Nüfusu 50 bini geçen belediyelerin böyle bir yükümlülüğü bulunduğunu ancak bütçe ayırmadıklarını belirten Çubukçu, sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirdi. Bakanlığına bağlı SHÇEK’in kendi teşkilat yapısı içinde kadın konukevleri ve hizmetleri yürüttüğünü belirten Çubukçu, özel kadın konukevlerine de rehberlik hizmeti verildiğini söyledi.
SHÇEK’in kadın sağınmaevi ihtiyacı olduğunda gerekli paranın Genel Bütçe’den karşılandığını belirten Çubukçu, “Beyoğlu Kaymakamlığı’nın Mor Çatı ile işbirliği sona erdiğinden ve yeni protokol de söz konusu olmadığından, İstanbul Valiliği’ne bir yazı gönderildi. Söz konusu sığınmaevinde kalan kadınlar ve yanlarındaki çocuklarının mağdur olmalarının önlenmesi bakımından kaymakamlık ile SHÇEK işbirliğinin değerlendirilmesi, gereğinin yapılması istenildi” dedi.

‘Mor Çatı’nın yaşatılması gerekir’
Çubukçu’nun yanıtına göre Mor Çatı’ya sığınmış olan kadınlar artık SHÇEK’e bağlı sığınma ya da konukevlerine gitmek zorunda kalacaklar. Kaymakamlık, Dünya Bankası’yla olan proje sona erdiği ve maddi kaynak kesildiği için ayrıca bütçe ayırmamıştı. Bakanın yanıtını değerlendiren Bayındır ise Mor Çatı’nın yaşatılması gerektiğini, yasaların da böyle kurumların desteklenmesini bir görev olarak verdiğini tekrar anımsattı.