Mor Gabriel'e yeni yol yapılıyor

Mor Gabriel'e yeni yol yapılıyor
Mor Gabriel'e yeni yol yapılıyor
Mor Gabriel Manas-tırı'na giden yolun yapımı için kaymakamlık 1 milyon liralık özel ödenek ayırdı. Yol, 3 ay içinde bitecek.

Süryanilerin ‘Kudüs’ü olarak gösterilen Mardin’in Midyat ilçesindeki Mor Gabriel Manastırı’nın arazisinin Süryanilere iadesi hükümet yöntem araştırırken, manasıtara ulaşım da kolaylaşıyor. Manastıra giden yolun dar ve bozuk olması nedeniyle eleştirilmesi üzerine Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, bin 612 yıllık tarihi Mor Gabriel Manastırı’na giden yolun yapımı ve çevre düzenleme çalışmaları için 1 milyon liralık özel bir ödenek ayrıldığını açıkladı.
Mor Gabriel Manastırı’na ulaşımı kolaylaştıracaklarını söyleyen Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün girişimlerine, yolun yapımı için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de destek verdi. Kaymakam Bingöl, yolun yapımı, genişletilmesi, yol boyunca çevre düzenlemesi ve ağaçlandırmanın yapılması için Maliye Bakanlığı’ndan 1 milyon TL’lik kaynak aktarıldığını söyledi. 

Artık utanmayacağız 

Manastıra giden yolun bozuk olması nedeniyle gidip-gelmekten utanç duyduğunu belirten Kaymakam Bingöl şöyle konuştu: “Göreve başladığımdan bu yana Süryani vatandaşlara kendilerini yalnız hissetmesinler diye hem şahsım, hem de kaymakamlık olarak bir pozitif ayrımcılık yapıyorum. Mor Gabriel Manastırı bizim buradaki en önemli değerlerimizden, bizim geçmişimize, kültürümüze ve ortak yaşamımıza tanıklık eden nadir yapılardan birisidir. Mastırın yolundan dolayı ben artık manastıra gidip gelmeye utanıyordum. Süryani cemaatinin de yolun yapılması için talepleri oluyordu. Ben en son manastırı ziyaret ettiğimde, yolun yapımı için olumlu bir haber almadığım müddetçe bir daha manastıra gelmeyeceğimi Metropolit sayın Samuel Aktaş beye söylemiştim. Çünkü gerçekten yol kötüydü ve insanlar orayı ziyarete gittiklerinde, yolun o halde olduğunu gördüklerinde suçun bizde, yani idarede olduğunu düşünüyorlardı. Bu eleştiriyi artık duymayacağız.” 

3 ay içinde bitecek 

Yolunun yapım çalışmalarına en kısa zamanda başlayacaklarını ifade eden Kaymakam Bingöl şunları söyledi: “Manastır yolunu yapıp bitirdiğimizde, şehirlerarası bir yoldan çok daha güzel bir konuma gelecek. Yolu 8 metre genişleteceğiz. Çevre düzenlemesi de bu projenin içinde yer alacak. Çalışmalar 3- 4 ay içerisinde bitecek.”

Şimşek: Yerin kullanımı için uğraşıyoruz

Mor Gabriel Manastırı ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yerin kullanımı için uğraşıyoruz” dedi Manastırın yaşadığı sorunun çözümü için çalıştıklarını belirten şimşek şunları söyledi: “Mahkeme kararı nedeniyle mülkiyet verilemez ancak yerin kullanımının Mor Gabriel’e verilmesi hususunda çalışıyoruz.Süryani cemaati, Mor Gabriel Manastırı arazilerinin M.S. 397 yılından beri kendilerine ait olduğunu ve 1937 yılından bugüne de vergilerinin düzenli ödendiğini söylüyor. Ancak çevre köyleri manastır arazilerinde hak iddia ederek dava açtı. Mahkemenin “Araziler manastıra ait” kararını bozan Yargıtay, onama kararı vererek manastırı ‘işgalci’ durumuna düşürdü. Arazi, Hazine’ye tescil edildi. Hükümet ne yapılabileceği konusunda bir çalışma başlatmıştı.” {NEŞE KARANFİL/ ANKARA }

İade için iki formül

Mor Gabriel Manastırı’nın arazisinin iade çalışmalarını Radikal ‘Mor Gabriel’e yasal çözüm’ manşeti ile gündeme getirmişti. Hükümetin, iade için iki formül üzerinde çalıştığı ifade edilmişti. Mor Gabriel Manastırı’nın iadesi için Başbakanlık’ta çalışma grubu oluşturulduğu belirtilen haberde şu ifadeler yer alıyordu : “Komisyon, yargı kararına karşı hızlı iade için iki formül geliştirdi: Bu iade yolları cüzi miktara kiralama ya da ihaleyle satış.


  http://www.radikal.com.tr/113429911342991

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FARKLILIKLARA SAYGI!.. - Kara Ismail

  Bu tur yerler hem farkli dinden vatandaslarimizin inancsal degerleri hem de tarihi bir kulturel miras!.. Bu ve benzeri kultur miraslarini kendi kulturunuzmus gibi korumalisiniz!.. Ikincisi sizler nasil ki dini ve kulturel degerlerinize sahip cikip, bunu en insani bir hak olarak goruyorsaniz...Baska inanctan insanlarin da inancsal degrelerine sizin ki gibi deger vereceksiniz.. Bakin boyle bir faaliyet Suryani vatandaslarimizi ne kadar memnun edecektir.. Onlari kendi inancindan olmayan Muslumanlara daha fazla yaklastiracaktir.. Varsa on yargilarini kiracak muslumanlarla olan gonullu kaynasmasini saglayacaktir.. Boyle bir hareket hem insan olarak hem demokratik laikbir devletin yapmasi gereken normal bir hizmet.. Ama ulkemizde ne yazik ki simdiye dek farkliliklar hep tehlikeli ve gormezlikten gelindi!.. Farkli inanc ve kulturler sozde zenginlik gibi soylense de;pratikte heptehlikeli goruldu.. Bunun icin farkliliklarin ozgur ve gonullu birligi saglanamadi.. Saglanmasi mumkun degildi.. Cunku, ne siz tehlikeli gordugunuzu kucaklayabildiniz nede tehlikeli gorulenler hakli olarak size kucak acabildi!.. Dostluklar, birliktelikler karsilikli saygi ve birbilerinin din,etnik ve kulturel degerlerine saygidan gecer cunku...