Moskova'da kar dersi

Yoğun kar yağışı karşısında çaresiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ağır kış koşullarıyla mücadele yöntemlerini öğrenmek için harekete geçti.

İSTANBUL - Yoğun kar yağışı karşısında çaresiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ağır kış koşullarıyla mücadele yöntemlerini öğrenmek için harekete geçti. Yol bakım, itfaiye, çevre ve trafik müdürlüklerinden dört mühendis, Rusya'ya giderek Moskova Belediyesi'nin yol bakım ekipleriyle çalışmalara katılacak.
Belediye ekibi, önümüzdeki hafta Rusya'nın karla mücadele tekniklerini ve İstanbul'da uygulanabilirliğini inceledikten sonra, aynı çalışmayı Londra ve New York belediyelerinde de yapacak.
Belediye Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Mesut Pektaş, yollarda geleneksel olarak tuz ve üre kullandıklarını, Rusya'da ise kalsiyum klorit, kalsiyum asetat gibi kimyasal ürünlerle çözüm bulunduğunu söyledi.
'Kar lastiği şart olsun'
Pektaş, önümüzdeki yıl kasım-mart ayları arasında araçların kar lastiği takmalarının zorunlu tutulması için hükümete yasa teklifi götüreceklerini açıkladı.
Moskova'da karla mücadelede kalsiyum klorit adında özel bir kimyevi madde kullanılıyor. Bu madde, eksi 5 dereceye kadar soğuklarda, kar yağışından bir saat önce metrekareye 40 mililitre gelecek şekilde yollara dökülüyor.
Sulama aracına benzeyen, saatte 180 km. hızla giderken püskürtme yapabilen bir araçla dökülen bu madde sayesinde, yol kar ve buz tutmuyor. Kalsiyum klorit, Türkiye'de kimyevi madde kullanılan tüm fabrikalardan temin edilebiliyor.
(Radikal, aa)