Motorlu taşıtlar için Boğaz'a tüp geçit

Üçüncü köprü tartışmalarının sürdüğü İstanbul'a, motorlu araçları iki kıta arasında denizin altından geçirecek tüp geçit projesi de yolda.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Üçüncü köprü tartışmalarının sürdüğü İstanbul'a, motorlu araçları iki kıta arasında denizin altından geçirecek tüp geçit projesi de yolda. Ulaştırma Bakanlığı'nın projesine göre, şehrin artan nüfusu ve trafik yükünü azaltmak ve geleceğe dönük projelerin altyapısını oluşturmak için İstanbul Boğazı'na ikinci bir tüp geçit projesinin fizibilitesi hazırlanıyor.
İnşaatı devam eden ve sadece raylı sistemi içeren Marmaray Boğaz Tüp Geçiti'nin aksine, ikinci tüp geçit sadece lastik tekerlekli motorlu araçlara yönelik yapılacak.
Harem-Kumkapı hattı
Projede, alternatif güzergâhlar arasında öne çıkan Harem-Kumkapı hattıyla, Anadolu yakasında E-5 karayolundan Avrupa yakasındaki Vatan Caddesi aracılığıyla TEM ve E-5 karayollarına bağlantı yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında, Avrupa yakasındaki sahil yolunun altı şeritli bir ana yola dönüştürülmesi, benzer şekilde Anadolu yakasındaki sahil yollarının ve E-5'e olan bağlantı yollarının genişletilmesi planlanıyor. Böylece E-5 ve TEM yolları Asya ve Avrupa kıtaları arasında, Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yanı sıra, deniz altında da tüp karayolu bağlantısıyla birleştiriliyor.
Hızlı feribot ve deniz otobüsü iskelesi, Taksim-Yenikapı metro istasyonu ve Marmaray istasyonuyla ana aktarma merkezi olacak Yenikapı'yla bağlantısına çalışılan ikinci tüp geçidin, çıkış noktalarında Kumkapı'nın yanı sıra Yedikule de düşünülüyor. Anadolu yakasında Haydarpaşa Projesi kapsamında değişecek bölgeye karayolu altyapısı ve bağlantısı da hedefleniyor.
En büyük sorun havalandırma
Motorlu araçlar için düşünülen tüp geçitin önünde birtakım engeller de bulunuyor. Motorlu araçlardan çıkan zehirli gazlar büyük bir havalandırma sorunu yarattığı için, tüp geçitler dünya genelinde raylı sistemler için tercih ediliyor. İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Tüneli'nde de, motorlu araçlar her iki yakadan trenlere bindirilerek yolculuk edebiliyor. Zehirli gazların geçitteki patlama riski, büyük havalandırma maliyetleri yaratarak projenin uygulanabilir olmasını güçleştiriyor.
Başkanların rüyası
Raylı sistemi içeren 1.4 km. uzunluğundaki Marmaray Tüp Geçişi 2.5 milyar dolara mal olurken, tüp geçitin 20 yıllık işletme maliyetleriyle birlikte daha pahalıya mal olabileceği belirtiliyor. Yetkililer, raylı sistemde metro araçlarının belirli bir eğimin üzerine çıkamadığı için sert kıvrımlar yapamayan Marmaray geçidinin aksine, daha dik eğimlerde ilerleme imkânı olan otomobillerden dolayı ikinci tüp geçidin boyunun daha kısa olabileceğini söylüyor.
Boğaz Tüp Geçişi Projesi, bütün İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarının rüyası oldu. Bedrettin Dalan'la başlayan, Nurettin Sözen'le devam eden projelere Tayyip Erdoğan da bir projeyle katılmıştı. Erdoğan'ın başkanlığı döneminde, mevcut Marmaray Projesi'nin yerine raylı sistem ve motorlu araçları bir arada bulunduran Boğaz Tüp Geçişi Projesi hazırlanmış ve proje basına dağıtılmıştı. AKP hükümetinin iktidara gelmesinin ardından, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Marmaray Projesi'ne motorlu araçları da eklemeye çalışmıştı. Ancak Marmaray'a kredi sağlayan Japon firma bu teklifi kabul etmemişti.
İkinci tüp geçidin yapım şekli henüz belirsizliğini korusa da, yap-işlet-devret modeline sıcak bakıldığı ve bu konuda deneyimli olan Japon şirketleriyle görüşmeler yapıldığı öğrenildi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından Devlet Planlama Teşkilatı'na sunulan proje, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayının ardından yatırım bütçesine alınarak uygulamaya konulabilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7615907615900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.