Motoru alev alan uçak acil iniş yaptı

Motoru alev alan uçak acil iniş yaptı
Motoru alev alan uçak acil iniş yaptı

Antalya?dan hareket eden uçağın sol motorundan çıkan alevi, Kuveytli bir turist görüntüledi. Fotoğraf: GöKSEL YAPAR / dha

ANTALYA - Zürih’e gitmek için Antalya’dan havalanan Air Berlin uçağı, kalkıştan altı dakika sonra sol motorunun alev alması nedeniyle havalimanına dönüp ‘acil iniş’ yaptı.
‘Air Berlin’e ait ‘Boeing 757-200’ tipi yolcu uçağı, dün saat 12.56’da aralarında bir de bebeğin bulunduğu 207 yolcusu ve yedi mürettebatla Antalya Havalimanı’ndan İsviçre’nin Zürih kentine gitmek üzere havalandı. Ancak kalkıştan yaklaşık altı dakika sonra uçağın sol motorunda arıza meydana geldi. Uçağın pilotu, hemen kuleyle irtibata geçerek motorda alev uzaması olduğunu bildirdi ve ‘acil iniş’ yapmak istediğini söyledi. Havalimanında sağlık ve itfaiye ekipleri önlem aldı. Uçak deniz üzerinde manevra yaparak havalimanına indi.
Antalya Havalimanı’ndan sorumlu Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Air Berlin’e ait uçağın motorundaki arıza nedeniyle acil iniş yaptığını açıkladı. Balcıoğlu, 12.56’da kalkan uçağın pilotunun altı dakika sonra 13.02’de arıza bildirdiğini ve havalimanında hemen gerekli tedbirlerin alanda alındığını söyledi. 

‘Doktorlar destek verdi’
Vali Yardımcısı Balcıoğlu, “Uçak alana 13.19’da indi, mürettebat ve yolcular tahliye edildi. Sağlık ekiplerimiz hazır bekliyordu. ‘Herhangi bir problem olabilir’ düşüncesiyle sağlık ekibimizi hazırlamıştık. Yolcularımızda hiçbir panik ve sıkıntı yok ama yine doktor arkadaşlarımız onlara gerekli desteği veriyor” diye bilgi verdi.
Vali Yardımcısı Balcıoğlu, firmanın yolcuları başka uçakla Zürih’e gönderdiğini, uçakta teknik incelemenin sürdüğünü belirtti. 

Turist görüntüledi
Bu arada uçağın kalkışından hemen sonra sol motorundan çıkan alevleri, Antalya’da tatil yapan Kuveytli bir turist amatör kamerasıyla görüntüledi. Turist, motordaki alevlerin net olarak görüldüğü kayıtları, basına verdi.