Mozart'ın kolunu kim kopardı?

Kültür ve sanat kenti olmaya aday İzmir'de kentin simgesi haline gelmiş heykeller vandalizm kurbanı... Daha önce bronzdan yapılan Prof. Dr. Turan Güneş büstünü çalan saldırganlar, son olarak İzmir'in ünlü üzüm taşıyan kadın heykeli ile Mozart'ı parçaladı.
Haber: MUSTAFA OĞUZ / Arşivi

İZMİR - Kültür ve sanat kenti olmaya aday İzmir'de kentin simgesi haline gelmiş heykeller vandalizm kurbanı... Daha önce bronzdan yapılan Prof. Dr. Turan Güneş büstünü çalan saldırganlar, son olarak İzmir'in ünlü üzüm taşıyan kadın heykeli ile Mozart'ı parçaladı.
Buca'da Erdem Caddesi üzerinde bulunan ve bir zamanlar ilçenin geçimini üzüm bağlarından sağladığını omzunda üzüm sepeti taşıyarak simgeleyen kadın heykeli, yılbaşı gecesi parçalandı. Alçıdan yapılan heykelin kolunu ve sepetini kıran kişi ya da kişiler, heykeli aydınlatan projektöre de zarar verdi. Heykelin karşısındaki Yamanlar Kahvehanesi'ni işleten Hasan Elibol, "Adres tarif ederken, Erdem Caddesi dediğimizde kimse anlamıyor, ancak 'kadın heykeli' diye tarif ettiğimizde herkes eliyle koymuş gibi buluyor. Bu heykeller artık kentin simgesi oldu. Bunu parçalayanlar vatan haini. Kınıyorum, ayıplıyorum" dedi. Buca'da sepet içinde üzümlerin taşındığını gösteren eşek heykeli de kuyruğu koparıldığı ve üzerindeki heybeler çalındığı için Buca Belediyesi tarafından yerinden kaldırıldı.
Birini söküp götürdüler
Cumbalı taş evleriyle kentin tarihi dokusunu yansıtan Alsancak'taki Muzaffer İzgü Sokak'ta Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, enstrüman çalan ünlü müzisyenlerin bronz heykellerini yaptı. 200 metre uzunluktaki sokağa konan üç heykelden biri yerinden sökülüp çalınırken, keman çalan Mozart heykelinin de kolu ve kemanı götürüldü. Mozart heykelinin kolunu ve kemanını çalanlar, dudaklarına da kırmızı ruj sürdü ve üzerine boyayla resimler yaptı.
Sokak sakinlerinden Doç. Dr. Bülent Bircan, bu vahşetin sahipsizlikten kaynaklandığını savundu. Bircan, "Konak Belediyesi'ne güvenlik sorunumuzu defalarca ilettik ancak sonuç alamadık. Bu bölgede barlar var. Alkol sınırını aşan bazı kişiler, içindeki öfkeyi heykellere zarar vererek dindirmeye çalışıyor. Kimileri de bronz heykelleri çalıp, hurdacıya satarak para kazanıyor. Sadece heykeller değil, bu sokağın rögar kapakları bile çalınıyor. Paris'te de insanlar eğleniyor, sokakta alkol alıyor ancak vandalizm yaşanmıyor. Sakinler olarak sokağın güvenliğini kendi olanaklarımızla sağlamak için özel güvenlik şirketiyle anlaştık. Aksi taktirde burada yaşamak ve çocuk yetiştirmek imkânsız" diye konuştu.
Polise 30 metrede çalındı
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda dışişleri bakanı olan ve daha sonra başbakan yardımcılığı görevinde de bulunan Prof. Turan Güneş'in Alsancak Talatpaşa Caddesi'ndeki polis noktasına 30 metre uzaklıktaki bronz büstü de geçen hafta çalınmıştı.