MS tedavisinde alternatif geliyor

MS tedavisinde alternatif geliyor
MS tedavisinde alternatif geliyor

Prof. Dr. RanaKarabudak?a ?Başarı Ödülü? verildi.

Türkiye MS hastalığı konusunda dünyanın önemli uzmanlarının katıldığı bir toplantıya evsahipliği yaptı. Gündem hastalık konusunda umut verici gelişmelerdi
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Bütün dünyada yaklaşık 2 milyon insanı ilgilendiren Multiple Skleroz (MS) hastalığında yapılan yeni araştırmalar, bu hastalığa yönelik yürütülen 17 yıllık tedaviye karşılık alternatif tedavilerin yolunu açtı.
Hacettepe Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Erişkin Nöroimmunoloji Ünitesi Yöneticisi Rana Karabudak, 1 Eylül 2009’da İstanbul’da 9’uncusu gerçekleştirilen Avrupa Nöroimmunoloji Okulunda bağışıklık sisteminin sinir sistemiyle iletişimini inceleyen bilim dalı olan Nöroimmunoloji alanındaki yeni tedavi yaklaşımlarının ele alındığını anlattı. Dünyadan çok önemli Nöroimmunoloji bilim insanlarının katıldığı toplantıda, Türkiye’den de Rana Karabudak ile 45 öğrenci ve genç araştırmacı yer aldı. Bir Avrupa Birliği projesi olan ESNI-Avrupa Nöroimmunoloji Okulu- MS ve diğer bağışıklık sistemi üzerinden ortaya çıkan sinir sistemi hastalıklarının tüm yönleri ile ele alındığı bir forum olma yanında, bu alanda yetişmekte olan genç bilim insanlarının da eğitimini amaçlıyor. 

MS için yeni umutlar
ESNI Board-Yürütme ve yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürüten Karabudak, etkinlikte özellikle MS hastalığına yönelik umut verici yeni gelişmelerin masaya yatırıldığını belirtti. Karabudak, son 17 yıldır MS’in beynin beyaz bölümünde iltihaplanmaya neden olduğu tespit edildiği için buna yönelik tedavi yöntemleri izlendiğini, ancak yeni çalışmaların beynin gri bölümünde de hastalığın iltihaplanmalara neden olduğunu ortaya koyduğunu gösterdiğini dile getirdi. Karabudak, MS’in bu tetikleyicisinin tespit edilmesinin, tedavi yöntemlerinde de büyük bir ilerlemeye neden olacağının müjdesini verdi. Karabudak, toplantıda ortaya konan  gelişmelere ilişkin şu bilgileri verdi:
17 YILLIK TEDAVİYE ALTERNATİF: 17 yılda MS’in seyrini daha olumlu tarafa çeviren beyin beyaz maddesindeki iltihaba yönelik bağışıklık sistemi düzenleyici tedaviler kullanılıyor. Tedaviler önemli yarar sağlamakla birlikte bir kısım hastada ve MS in farklı alt tiplerinde özürlülüğü engellemiyor. MS’de beynin gri maddesinde de hasar olabildiğinin ortaya çıkması yeni tedavi arayışlarını hızlandırdı.
İĞNELERİN YANI SIRA AĞIZDAN HAPLAR: MS’in tedavisi için günümüzde injeksiyonla yapılan tedaviler kullanılıyor. Yeni gelişmelerle injeksiyon tedavisinin yanı sıra, ağızdan ilaçlar da erken tedavide önemli bir alternatif oluşturma yolunda görünüyor. Üzerinde çalışmalar yapılan bu tedavi yöntemlerinin, ilaçlarının atak sayısını azalttığı, özürlülüğün ilerleyişini yavaşlattığı ve iyi tolere ettiği gösterilmiştir. Bu ilaçların birçoğu var olan ilaçlara göre daha bire bir hedef tanımladıkları için yüksek etkinlik vaat ediyor; yakın gelecekte tedavinin yeni aktörleri gibi görünüyorlar. Ancak hastalarımıza da ulaşacak bu bilgilerin soğukkanlılıkla değerlendirilmesi gerekiyor. Çalışmaların detaylı sonlanım noktalarının, yan etki - yarar karşılaştırılmalarının güvenilir sonuçlarının takibi burada önem kazanıyor.
Toplantıda, Türkiye’ye bir de ödül geldi. Bu yılki ‘ESNI Nöroimmunolojiye Katkı ve Kariyer Başarı Ödülü’ oybirliği ile Türkiye’de nöroimmunolojinin gelişmesine yaptığı katkılar ve bu alanda Türkiye ve Avrupa arasında köprü görevi görmesi nedeniyle Karabudak’a verildi.