MTV borç sorgulama- nasıl ödenir?

MTV borç sorgulama- nasıl ödenir?
MTV borç sorgulama- nasıl ödenir?
Motorlu taşıtlar vergisinin 2'nci taksit ödemeleri için son gün 31 Temmuz cuma. Peki motorlu taşıtlar vergisi nasıl ödenir, neye göre hesaplanır? Cevaplar haberimizde.

Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ayında tahakkuk edilir. Ocak ve Temmuz ayları içerisinde iki eşit taksitte aracın bağlı bulunduğu Vergi Dairesine veya Motorlu Taşıtlar Vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubelerine makbuz karşılığı ödenir. Vadesi geçen borçların ödenmesi vergi dairelerine yapılır. Ancak, içinde bulunulan yıla ait motorlu taşıtlar vergisinin 1.ve 2. Taksitlerinin mükellefler tarafından süresinde yatırılmaması, halinde, vadesi geçmiş bu vergiler gecikme zammı tatbik etmek suretiyle, motorlu taşıtlar vergisi tahsilat yetkisi verilen banka şubeleri tarafından tahsil edilebilmektedir.

Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan da ödeme yapabilirsiniz. Bankalar, internet şubesi ile ödeme kabul ediyor; fakat e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekir.

MTV HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_HSP_MTV