Muammer Güler: Bu kez Habur'da şova izin vermeyeceğiz

Muammer Güler: Bu kez Habur'da şova izin vermeyeceğiz
Muammer Güler: Bu kez Habur'da şova izin vermeyeceğiz
İçişleri Bakanı Muammer Güler, kaçırılan kamu görevlilerinin yarın teslim edilebileceği haberlerini doğruladı. Güler, 2009'da Habur'da yaşananlara bu kez izin vermeyeceklerini de söyledi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, kaçırılan kamu görevlileri ile ilgili olarak bir heyetin teşkil edildiği ve yarın teslim edilebileceğinin ifade edildiğini bildirdi.

Güler, Bakanlar Kurulu toplantısına gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Güler, terör örgütünün kaçırdığı kamu görevlileri ile ilgili sorusu üzerine, "Kaçırılan kamu görevlileri ile ilgili bir heyetin teşkil edildiği, 3 BDP milletvekili, Mazlumder Başkanı, İHD Genel Başkanı ve Diyarbakır İl Başkanından oluşan bir heyetin yarın gideceği ve yarın bize teslim edileceği ifade edildi" dedi.

Cuma gününden itibaren bir müsteşar yardımcı başkanlığındaki heyetin Habur'da bulunduğunu ifade eden Güler, şunları kaydetti:

“Emniyet birimleri, güvenlik birimleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Cumhuriyet savcıları ve sağlık birimleriyle gerekli koordine kuruldu. Şu anda orada Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Şırnak Vali Vekilimiz, Habur Mülki İdare Amirimiz, Silopi Kaymakamımız, gümrük yetkilileri ile diğer bütün yetkililer olayı koordine ettiler. Kamu görevlilerin inşallah ailelerine kavuşmasını bekliyoruz. Ailelerini de haberdar ettik, inşallah Habur'da görüşmelerini sağlayacağız."

"Daha önce Başbakan Erdoğan 'ın bir uyarısı olmuştu. 'Yeni bir Habur istemiyoruz, şova dönüşmesin' diye. Bu konuda ne diyeceksiniz" şeklindeki soru üzerine ise Güler, "Kesinlikle böyle bir şeye fırsat verilmeyecek. Bunu burada ifade ediyorum. Kendilerinin de bu anlayışı göstermelerini bekliyoruz. Böyle bir şeye fırsat vermemiz mümkün değildir. Madem bir teslimat yapılacaksa, onun usulü idaresinde yetkili oradaki arkadaşlarımıza gerekli özen gösterilerek, teslim edilecektir. Dediğiniz şekildeki görüntülerin de asla yaşanmasını istemiyoruz. Biz de bu konuda gerekli tedbirlerimizi almış durumdayız." 

AA