Muazzez Nine'ye 80 TL için bürokrasi işkencesi

Muazzez Nine'ye 80 TL için bürokrasi işkencesi
Muazzez Nine'ye 80 TL için bürokrasi işkencesi

80 TL?lik sosyal yardım, kızına verilmeyince Muazzez Nine, ambulansla bankaya getirildi. Ancak bir daha bu eziyeti yaşamamak için notere gidip kızına vekâlet vermesi istenince eziyet daha da arttı. FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM YAKUT / AA

80 TL'lik alt bezi ücreti için yatalak, 80 yaşındaki Muazzez nine, ambulansla devlet bankası, hastane ve noter arasında üç saat boyunca dolaştırıldı

DİYARBAKIR - Bürokrasi, yaşlı, yatalak bir kadına 80 liralık yaşlı bezi parası için üç saat eziyet etti. Ambulansa bindirilen yaşlı kadın ağzındaki oksijen tüpüyle banka, noter ve hastane arasında dolaştırıldı.
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde oturan 80 yaşındaki Muazzez Yalap, geçirdiği kalp rahatsızlığının ardından yatalak kaldı. Önceleri maddi sorunlar yaşamayan iki çocuğu Muazzez Yalap için devlet yardımına ihtiyaç duymadı. Ancak son dönemde özellikle Muazzez Yalap’ın alt bezi ücretini karşılamakta zorlandılar. BAĞ-KUR emeklisi olan Muazzez Yalap’ın sosyal yardım adı altında her ay verilecek 80 TL’lik yaşlı bezi ücreti için çocukları başvuruda bulundu. 
Dün 80 lira alt bezi parasını almak için ilgili bankaya giden Muazzez Yalap’ın kızı Ayten Yalap ücreti almak için Ziraat Bankası’na başvurdu. Banka yetkilileri Ayten Yalap’a noter tasdikli vekaletname olmadan paranın ancak Muazzez Yalap’a verilebileceğini, bu nedenle, hastanın bankaya getirilmesi gerektiğini söyledi.
Annesinin yatalak olduğunu söylemesine rağmen banka görevlilerini ikna edemeyen Ayten Yalap, çözümü 112 Acil Servisin’den ambulans talep ederek buldu. 

‘Hastaneye değil bankaya’
Ayten Yalap, ambulansla eve gelen bir doktor ve sağlık görevlilerine, “Bizi hastaneye değil, bankaya götürün” dedi. Ambulansta yaşlı kadını sağlık kontrolünden geçiren görevli doktor, olası bir olumsuz durumla karşılaşmamak için kadına oksijen tüpü bağladı. Durumu sağlık müdürlüğüne bildiren ambulans görevlileri, “Ne gerekiyorsa yapın” talimatı üzerine Dağkapı semtindeki bankaya hareket etti.
Banka önünde duran ambulanstan, herkesin şaşkın bakışları arasında yaşlı kadın indirilmek istendi. Ancak, sağlık durumu elverişli olmadığı için duruma doktor müdahale etti. Doktorun, banka yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından, banka görevlisi elindeki evrakla ambulans içine girdi. Bir banka görevlisi, elindeki evraklarla ambulansa gelerek, 80’lik nineye bazı evraklar imzalattı ve 80 liralık yaşlı ve yatalak hastalar için kullanılan ‘alt bezi ücreti’ Muazzez ninenin kızı Ayten Yalap’a verildi.
Banka görevlileri, bu durumun her ay tekrarlanmaması için de Muazzez Yalap’ın kızına noter tasdikli vekâletname vermesi gerektiğine anlattı. Bunun üzerine, ambulans, noterin yolunu tuttu. Noter önünde duran ambulanstan inen görevliler ve Ayten Yalap, vekâletname almak için başvuruda bulundu. Ancak noter vekâletname için Muazzez Yalap adına düzenlenmiş psikiyatri raporu istedi. Ambulans bu kez Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne hareket etti. Burada ambulanstan indirilen kadına, yapılan gerekli işlemlerin ardından psikiyatri raporu verildi.
Raporu alan Muazzez ninenin kızı yeniden ambulansla notere hareket etti. Raporun notere sunulması üzere, noter görevlisi ambulansta bulunan yaşlı kadının bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol etti. Soruları yanıtlayan 80’lik nine bazı evrakları imzaladıktan sonra ambulansla noterden ayrıldı Ambulans, 3 saatlik serüvenin ardından Muazzez Yalap’ı aldığı evine bıraktı.
Gün sonunda Ayten Yalap şunları söylüyordu: 80 lira için yatalak bir kadına bu eziyet çektirilir mi? Yazık değil mi? (aa)