Mübaşire 'top ense' yasağı...

Yargıtay'da görev yapan erkek mübaşirler bundan sonra künye, küpe takamayacak, düşük kemerli pantolon giyemeyecek...

ANKARA - Yargıtay'da görev yapan erkek mübaşirler bundan sonra künye, küpe takamayacak, düşük kemerli pantolon giyemeyecek, 'top ense' traş olamayacak. Kadın mübaşirler ise parlayan çorap giyemeyecek.
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Yargıtay Mübaşirleri Üniforma Yönetmeliği'ne göre bundan sonra erkek mübaşirler her gün sakal tıraşı olacak, saçlarını uzatamayacak ve 'toplum içinde ciddi görülmediği' için de saçlarına 'top ense' yaptıramayacak. Düşük kemerli pantolon giymemeleri de istenen erkek mübaşirlerin kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet gibi takılar takması da yasaklandı. Kadın mübaşirlerin ise görev sırasında 'ten rengi, şeffaf ve parlamayan' çorap giymeleri zorunlu kılındı.
Yargıtay üyelerine de
Bu arada, yine Resmi Gazete'de yayımlanan
'Yargıtay Kıyafet Yönetmeliği' de hukukçu modasını tarif etti. Yönetmelikle Yargıtay birinci başkanı, cumhuriyet başsavcısı, birinci başkanvekili, cumhuriyet başsavcıvekili, daire başkanları ve Yargıtay üyelerinin duruşma ve törenlerde giymeleri gereken kisve ve kıyafetlerin şekil ve özellikleri yeniden belirlendi.