@ismailsaymaz

Mucitlerin gözü Prof. Onural'da

Merkezi New York'ta olan Dünya Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Endüstrisi (IEEE), 1884'ten beri 'mucitlerin birliği' olarak hizmet veriyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Merkezi New York'ta olan Dünya Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Endüstrisi (IEEE), 1884'ten beri 'mucitlerin birliği' olarak hizmet veriyor. Dünya üzerinde 370 bini aşkın üyesi bulunan IEEE,
üç boyutlu televizyon projesi üzerinde çalışan Prof. Dr. Levent Onural'ı, üç başkan adayından biri olarak gösterdi. Tarihinde Kuzey Amerika dışından seçtiği ilk başkan adayı Onural olan IEEE'nin kurucuları arasında, telefonun mucidi Graham Bell ve ampulun mucidi Thomas Edison da bulunuyor.
IEEE'ye 1981'de üye olan, 1989'da Türkiye Şubesi'ni kuran Onural, daha sonra IEEE Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Öğrenci İşleri Başkanlığı, Küresel Öğrenci Etkinlikleri Komitesi Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Onural, 'üç boyutlu televizyon' projesi üzerine çalışıyor. IEEE'deki başkan seçimi eylülde yapılacak.
Onural'ın koordinatörlüğündeki üç boyutlu televizyon projesi, Avrupa 6. Çerçeve Programı kapsamında 6.15 milyon euro bütçeli. 'MPEC 4' adı verilen proje gerçekleşirse, televizyon üç boyutlu izlenebilecek. Yatay bir ekran görünümündeki üç boyutlu televizyonda programlar 'canlı canlı' izlenecek. Üç boyutlu TV'yi, üç boyutlu sinema izleyecek.