'Müdahale gücünü arttıracağız'

'Müdahale gücünü arttıracağız'
'Müdahale gücünü arttıracağız'
Erdoğan, polisin Gezi Parkı eylemlerinde demokrasi sınavından geçtiğini belirterek, polisin müdahale gücünün arttırılacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Gezi olaylarının ardından başlayan hükümete karşı protesto gösterilerinde polisin demokrasi sınavından geçtiğini belirterek, polisin toplumsal olaylara müdahale gücünün de arıttırılacağını belirtti. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Gezi Parkı eylemleriyle başlayan olayların ‘profesyonelce’ hazırlandığını savundu ve “Ülkemizin güçlü reklam şirketleri, belli sermaye grupları, faiz lobisi, içeride ve dışarıda belli örgütler, mihraklar bu iş için hazırlıklıydı, donanımlıydı” dedi. Polisin çok kapsamlı ve sistemli bir şiddet hareketi karşısında tarihinde hiç olmadığı derecede demokratik bir tavır sergilediğini söyleyen Erdoğan, “Demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir. Bana gelenler, ‘Polis şöyle şiddet uyguladı, böyle şiddet uyguladı, şunu yaptı, bunu yaptı’ dedi. ‘E işte biber gazı sıktı’, En doğal hakkıdır; sıkar. Kalkıp da kurşun attı mı, silah kullandı mı; e yok. Polisi daha da güçlendirecek ve bu olaylar karşısındaki müdahale gücünü arttıracağız. Arkasında kimlerin olduğunu, kimlerin lojistik destek sağladığını, kimlerin provokasyon yapıp, şiddet uyguladığını tek tek hukuk dairesinde belirleyeceğiz” diye konuştu.

Yapılan çağrı kanunsuz

Erdoğan, sosyal medyada olaylarla ilgili yanlış bilgi ve fotoğrafların paylaşıldığını ifade etti ve şunları söyledi: “Bir milletvekili ( CHP ’li Levent Gök) çıkıyor, polisimize en ağır ifadelerle küfrediyor. Bir başka milletvekili küfür eden gençlere para veriyor. Bir başka CHP milletvekili (CHP’li Hüseyin Aygün), sanki terör örgütü militanı gibi kitleleri kışkırtıyor, mezhep çatışması çıkartmak için tahrik ediyor, attığı twit’lerle her türlü yalanı söylüyor. Divan Oteli’ne giriyorlar. Otelden oraları yönetiyorlar. Orada onlarla birlikte olan milletvekillerinden bir tanesi de valime her türlü hakareti yapıyor. Sen milletvekili misin, eşkıya başı mısın?” İş bırakma eylemini eleştiren Erdoğan, “Yapılan çağrı kanunsuzdur. Hele hele Tabipler Birliği’yle alakalı söylüyorum, sen kanunsuz bir eyleme nasıl davet çıkarırsın, hastaneleri boşaltma gayreti içerisine girersin?” diye konuştu.

Güya solcular

Erdoğan şöyle devam etti: “Bunlar güya solcu. Güya emeğin, alın terinin, halkın yanında. Ergenekon eylemlerine dikkat edin, bunlar en ön saftadır. Cumhuriyet mitinglerinde, statükoyu savunan olaylarda en ön saftadır. Banka reklamlarında oynayıp kapitalizmi eleştirenler (Mehhet Ali Alabora) ne kadar solcuysa, işte bunlar da o kadar solcu. Bir tarafta güya namaz kıldılar, diğer tarafta camilere ayakkabılarıyla girdiler ve camilerimizde alkol kullandılar. Başörtülü kızlarımıza el uzattılar.”