Müdür yardımcısından kız öğrencinin babasına şok soru

Müdür yardımcısından kız öğrencinin babasına şok soru
Müdür yardımcısından kız öğrencinin babasına şok soru
Okuldaki bir erkek arkadaşıyla yan yana otururken kolunu omuzuna atan 15 yaşındaki M.N'nin babası Müdür Yardımcısı tarafından okula çağırılarak "Kızımız buraya aşk yaşamaya mı yoksa okumaya mı geliyor?" diye uyarılınca taraflar davalık oldu. İntihara kalkışan M.N. okula gitmyi de bıraktı.

Çatalca Çok Programlı Lisesi’nde okuyan 15 yaşındaki M.N. okuldaki bir erkek arkadaşıyla yan yana oturuyordu. Okulun müdür yardımcısına göre M.N. elini erkek arkadaşının omzuna atmıştı. Müdür yardımcısı, M.N.’nin babası Hasan N.’yi okula çağırarak “Kızımız buraya aşk yaşamaya mı yoksa okumaya mı geliyor?” diye sordu. Hasan N., olanları anlatan müdür yardımcısına “Benim ahlakımı korumak sana mı kaldı” diye tepki gösterdi. M.N. ve babası müdür yardımcısını, müdür yardımcısı da M.N.’nin babasını savcılığa şikâyet etti. Ancak olan 15 yaşındaki M.N.’ye oldu.

İNTİHARA KALKIŞTI
Son bir haftadır okula gitmeyen M.N. babasının 2’nci kez karakola ifadeye çağırıldığı önceki gün, annesinin tansiyon haplarını içerek intihara teşebbüs etti. M.N. ailesiyle birlikte 4 yıl önce Almanya’dan Türkiye ’ye geldi. Babası emekli Hasan N., Ak Parti Çatalca İlçe Yönetim Kurulu yedek üyesiydi. Bu dönem Belediye Meclis Üyesi olmak için aday adayı oldu. M.N., babasını partideki tüm görevlerinden istifaya, kendisini de intihar teşebbüsüne götüren olayları 12 Kasım 2013’te Çatalça İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği’ndeki ifadesinde şöyle anlattı:

KİM KİMLE SEVGİLİ
“Öğle arası olduğu için dersim yoktu. Arkadaşlarımın bulunduğu 10/E sınıfına gittim. Arkadaşım İ.’nin oturduğu sıraya oturdum. Ön sıramızda bir erkek öğrenci, yan sıramızda da bir erkek ve bir kız öğrenci oturuyordu. İ. ile babamın yeni aldığı cep telefonuna bakıyorduk. Bu sırada okulun müdür yardımcısı Z.O. sınıfa girdi. ‘Ne yapıyorsun sen burada?’ deyip enseme vurdu. Beni, İ.’yi ve yan yana oturan diğer öğrencileri odasına götürdü. ‘Kim kiminle sevgiliyse ayrılsın, yan yana geçsin’ dedi. Sevgili olmadığımızı söyledik. Babalarımızın cep telefonu numaralarını aldı. Babamı arayıp, ‘Acilen okula gelin’ dedi. Babamı bir süre kapısının önünde bekletti. Sonra eliyle içeri çağırdı. ‘Kızınızın ilişkisi olduğunu biliyor musunuz? Kızınız buraya okumaya mı yoksa aşk yaşamaya mı geliyor?’ diye sordu. Babam cevap vermedi. Ben sevgilim olmadığını, olursa aileme söyleyeceğimi anlattım. Hocam bana, ‘Kızım ben sana sormadım. Ben senin aile yapını bilemem’ dedi. Kapı açıktı. Herkes girip çıkıyordu. Babam çok sinirlendi. Hocamla tartıştılar. Araya başka hocalar girdi. Sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün yanına gittik. Sonra da savcılığa suç duyurusunda bulunduk.”

ELİ OMUZDAYDI
Müdür Yardımcısı Z.O. da Hasan N.’den tehdit ve hakaret suçlamasıyla şikâyetçi oldu, o gün yaşananları şöyle anlattı: “Şikâyet üzerine o sınıfa gittim. M.N.’nin kolu samimi bir şekilde erkek öğrencinin omzundaydı. Babasını çağırdım. Gayet sakin bir şekilde gördüklerimi anlattım. Odamın kapısı kapalıydı. Yanımızda sadece disiplin kurulu üyesi olan bir öğretmenimiz vardı. Öğrencinin velisi birden bağırıp çağırmaya başladı. Neden böyle yaptığını anlamadım. Beni tehdit de etti. Savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

PARTİMDEN AYRILDIM
Kızı M.N.’nin bir daha okuluna dönmek istemediğini anlatan Hasan N., “Kızımın bu olayın yaşandığı hafta sınavları vardı. Hiçbirine giremedi. Bu çocuğun durumu ne olacak. Bir daha o okula dönmeyeceğini söylüyor. Kızımı ya özel bir okula ya da başka bir ildeki bir okula göndereceğim. Ayrıca bu olayın ardından partideki tüm görevlerimden de istifa ettim. Bana kimse sahip çıkmayacaksa ülkeyi de terk edip Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum” dedi. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1161840116184027

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu müdür yardımcısının işi mi? - sblgngr

  Öğrencilerin davranışları konusu okul psikolojik danışmanlarının işidir. Müdür yardımcısı notları, devam durumlarını vs. yazar çizer, okul içi öğretim sistemiyle ilgili işleri yapar. Herkes uzmanı olduğu işi yapsa, yıllardır sadece din ve tarih öğretmenlerinden oluşturulmuş idari kadro da kendi işini yaparsa bir sorun kalmaz. Öğrenci de boş yere böyle hırpalanmamış olur.

  SENsiz her sey daha güzel olacak... - erzingan

  yakinda ZATI-muhterem cikip bürokratimi yedirtmem derse hic sasmayin. Unutmadan paylasmak istiyorum: "Yedirtmem"´in formülü´bulundu. MAKAM - (eksi) insanlik (ARTI) YOBAZLIK ZATI-MUHTEREMLER = Yedirtmem

  Ah şu medya - bacchusb

  Olayın taraflarını dinlemeden, yerel bir gazeteye yazdırılmış habere istinaden yapılmış ulusal bir haber örneği. Diğer öğrenciler şikayet etmiş ve idareci görevini yapmış. Olay savcılıkta ve henüz sonuçlanmış bir durum yok ama ahkam kesen öğretmenleri suçlayan çok. Yapıştırdığınız imam, dinci, akepeli yaftaları boşuna, çünkü adam öyle biri değil.

  E.S - E.S

  Bir insanın vicdanı yoksa hiç bir şeyi yok demektir. İnanç dahil.

  Yobaz burokrata buyuk gorev dusuyor - ohabey

  Ak Partili Sadit Yakut karma egitimi yasaklayacak kanunlari onumuzdeki sene gecirmeyece calisacaklarini mujdeledi. O kanunlar gecenen kadar toplumun ahlakini korumanin butun yuku yobaz burokratlarda.

  keryil ve clear - momentum

  Ama bu toplum, bu konuda onlardan farklı değerler geliştirecek farklı bir paradigma oluşturuyor. Türkiye, cinsellik konusundaki batılılaşmayı bir Yunanistan ya da Romanya gibi gerilimsiz karşılamayacak tabii ki. Bu hayırlı bir gerilim, toplumun kendi sentezini oluşturmasına imkan verecek. Türkiye sıradan bir Doğu Avrupa toplumu değil, kendi sentezini oluşturma gücüne sahip ender toplumlardan biri. Fazla hafife alınıyor ve farklılıkları önemsenmiyor. Bu bir mazohizm. Uzattım; yazdıklarımın bir bölümünden şahsınızı tenzih ediyorum, diğer yorumcu clear'ın da yazdıklarını onaylıyor ve özür diliyorum. O, 70'li yılların baba komünistlerini de hayırla yad ediyorum: o zamanın aydemir akbaş - zerrin egeliler filmlerine giden yeni yetmelere yaptıkları sitem ve çıkışma dolu öğütlerini hatırlıyarak.

  keryil-2 - momentum

  Küçükken evlendirilmek ve küçükken sevişmek arasindaki farka gelince, bu konuda karşı argümanlara dayanarak konuştum: çünkü küçük yaştaki evlilikleri eleştirenler, "hele bir askerliğini yapsın" babından eleştirmiyorlar, evliliğin cinsellik boyutu üzerinden eleştiriyorlar (sübyancılık falan), dolayısıyla arada bir fark yok. "16 yaşında çocuk evleneceğine öpüşsün diyemeyen insanları anlayamıyorsan" fazla söyleyecek bir şey yok, çünkü burası zurnanın zırt diyeceği yer: Bizim toplumumuzda insanların birbirinden ayrıştığı en temel, en nihai kategori; siyasetin, hayat felsefesinin, dünya görüşünün en temel belirleyeni bu. Bütün kavga zaten onun üzerinden veriliyor, KİT'lerin ekonomideki payı vesaire üzerinden değil. İnsanların bir “mide” meselesi olarak gördükleri şeylerin felsefi olarak temellendirilmesine veya çürütülmesine ihtiyaçları yok. Zaten bizimki gibi toplumda bu konuda üretilen bütün savunucu argümanlar ve söylemlerin hepsi ikinci el söylemler; yani, çok çok çok basitçe, üstün kültürde öyle olduğu için öyle. Başka bir tartışma tabanı yok. Doğu Avrupalıların AB üyesi olduktan sonra parklarda köpek gezdirmeleri gerektiğini düşünmelerine benziyor. Psikoloji, zenginler mahallesinde bodrum katında oturan, yoksul ailelerine öfke dolu çocuklarınınki ile aynı.