Müdüre tacizden hapis

Müdüre tacizden hapis
Müdüre tacizden hapis
Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü 'cinsel istismar'dan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Müdür 50 binTL kefaletle serbest bırakıldı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Cinsel saldırı ve cinsel taciz iddiasıyla yargılanan Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır cinsel istismar suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Çalışır 50 bin TL kefaletle serbest kaldı. Mağdur Ç.A ise Çalışır’ın ailesi tarafından tehdit edildiğini iddia ederek savcılıktan koruma talep edeceğini söyledi.
Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Ç.A. ve J.Y 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ’na isimsiz bir dilekçe göndererek kurumun müdürü Şeref Çalışır tarafından elle ve sözlü tacize uğradıklarını iddia ederek şikâyetçi olmuştu. Görevlendirilen müfettişler durumu savcılığa bildirme kararı aldı.
Ç.A. savcılık ifadesinde şunları söylemişti: “‘Tatlı kız, seninle çalışmak istiyorum’ diyerek beni özel kalemi yapmak istediğini söyledi. Ben istemediğimi söyledim. Odasına gittiğimde ‘Seni buraya alacağım. Özel kalemim ol. Senin telefon numaran da bende yok. Hafta sonu müsait misin?’ dedi. Nedenini sorduğumda dışarda buluşup bu konuları konuşuruz’ dedi. Bir başka gün de yine odasına girdiğimde bir anda popomu ellemesi üzerine tepki göstererek odadan çıktım.” Savcılıkta suçlamaları kabul etmeyen Çalışır, 4 Haziran 2012’de tutuklandı. 3 gün sonra ‘kaçma şüphesi olmadığı, mağdurlardan J.Y’nin şikâyetçi olmaması ve atılı suçun ceza süresi’ göz önüne alınarak tahliye edildi. Müdür Çalışır tahliyenin ardından görevine devam etti. Eğitim Sen 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, Ç.A’nın bu dönemde baskı gördüğünü söyledi. Çalışır ise baskı yapıldığı iddialarını yalanladı, kendisinin işe gelmediğini belirtti.
Taciz iddiasıyla ilgili davada ise dün karar çıktı. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sanık Çalışır, “Eğer suçum olsaydı bakanlık müfettişleri bana ceza verirdi. Nitekim bakanlık tarafından olaya iki kez bakıldı ve aklandım. Beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme ise ‘mağdur J. Y’e karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğinin sabit olduğunu’ belirterek Çalışır’ı 3 yıl hapse çarptırdı. Ceza 2 yıl 6 aya indirildi.
Mahkeme Çalışır’ı ayrıca mağdur Ç. A’ya karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğini belirterek 3 yıl hapse çarptırdı. Cezayı ‘eylemin birden çokkez gerçekleştiği’ gerekçesiyle 6 yıl 9 aya çıkarıldı. Ardından sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurularak 5 yıl 7 ay 15 güne indirildi. Sanığın kamuda görev yapmasını yasaklayan mahkeme, tutuklanmasına karar verdi. Ancak mahkeme, sanığın 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda serbest bırakılmasına hükmetti. Kararın okunmasının ardından sanık Şeref Çalışır’ın yakınları şikâyetçi kadınlara tepki gösterdi.
Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Turgut ise “Çalışır ısrarla görevinde devam ettirildi dava boyunca. Bununla ilgili de şikâyetçi olacağız” dedi. 

Can güvenliğinden endişeli

Ç.A da çok zor bir süreç yaşadığını belirterek şöyle konuştu: “Ceza onanıncaya kadar bu kişi serbest. Tutuklanmasını isterdim. Ailesi beni tehdit etti. Çok tedirginim. Savcılıktan koruma talep edeceğim. Bu süreçte kimse arkamda durmadı Eğitim Sen dışında. Tacizi yaşadıktan sonra daha önce iki kadın arkadaşın da başına geldiğini öğrendim. Vazgeçmedim ve ısrarla davacı oldum. Ancak dava devam ederken sürekli baskı gördüm. Ağlamadan bir günüm geçmedi. Yer değiştirme istedim. Ancak tayin olarak değil de soruşturma açarak yerimi değiştirdiler. Dokuz aydır başka bir yerde çalışıyorum. Beni en çok yaralayan da dava süreci boyunca yetiştirme yurdunda kalmamı ve annemin şizofren oluşunu kullanıp beni sorunlu, akıl hastası gibi göstermeleri oldu. Evet pskiyatrik tedavi gördüm, yurda verildiğim sene görmüştüm. Ailemden ayrılmış yurda verilmişim. Tedavi görürdüm, kolay bir şey miydi yaşadığım.”