Müdürler dinlemeye takıldı

Çeteyle bağlantılı oldukları iddiasıyla ifadeleri alınan iki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı için yeni suçlama: Çete liderine bilgi verip, polis evinin süit odasında ağırladılar
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - İzmir’de bir ihbar mektubuyla başlayan ve Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya’nın da ifadelerine başvurulan çete soruşturmasının detayları ortaya çıkmaya başladı. Gülcü ve Uzunkaya’nın çete liderine hakkındaki bazı soruşturmalarla ilgili bilgiler verdiği, polis evinde suit oda ayırttığı gibi konuların, teknik takibe takılıp kayda alındığı belirtildi. 

14 Mayıs’ta başladı
Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İzmir Valiliği’ne 14 Mayıs’ta gönderilen bir ihbar mektubuyla başlayan soruşturma ilginç bağlantıları ortaya çıkarmıştı. İzmir ve çevresindeki illerde bulunan işadamlarına kendisini MİT ajanı, MOSSAD görevlisi ve Emniyet’te üst düzey yetkili olarak tanıtıp piyasayı dolandırdığı, işadamlarına zorla çek ve senet imzalattığı, karşı koymak isteyenleri de tehdit ederek korkuttuğu iddia edilen çetenin Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya’yla bağlantılı çalıştıkları öne sürülmüştü. 26 Kasım’da yapılan operasyonda çete lideri olduğu iddia edilen İrfan Erbarıştıran’la birlikte üç kişi tutuklanmıştı. Erbarıştıran’ın ifadesi üzerine de iki emniyet müdürü ‘şüpheli’ olarak ifade vermişti.

Çete liderine detaylı bilgi
Erbarıştıran’ın ifadesinde iki emniyet müdürünün kendisine çeşitli konularda yardım ettiğini öne sürdüğü öğrenildi. İfadeye göre Erbarıştan ifadesinde, soruşturmaya konu olan ihbar mektubu hakkında kendisine bilgiyi Gülcü’nün verdiğini, Uzunkaya’dan da detayları öğrendiğini söyledi. Yine Erbarıştıran’ın iddiasına göre Bursa’da bir kişinin ihbarı üzerine Erbarıştıran hakkında açılan soruşturmanın detayları konusunda da müdürler Erbarıştıran’a bilgi verdi.
Teknik takibe takılan konuşmalara göre 29 Temmuz’da çete lideri Erbarıştıran, polis müdürü Uzunkaya’yı aradı ve aralarında şu konuşma geçti:
Erbarıştıran: “Bursa polisini aradım, orada bir polis memuru dedi ki; gelmeniz lazım. Dedim gelecem kardeşim şu anda benim işim var dedim. Birkaç gün bekleyin dedim, bi senle görüşeyim öyle dedim gideyim.” 
Uzunkaya: “He he olur olur git gideceğin zaman haberim olsun, bi Bursa gezisi yaparsın, gidersin bir de İskender kebapçıdan güzel bir İskender yersin.” 
Bursa’daki soruşturma ile ilgili olarak Uzunkaya ile Erbarıştıran arasındaki diğer bir görüşmede ise Uzunkaya, Erbarıştıran’a polis evinde suit oda ayırttığını söyledi.
Uzunkaya’nın ayrıca Erbarıştıran’ı İzmir’de yapılacak operasyon konusunda da uyararak, korkmaması gerektiğini ancak gözaltına alınması durumunda akli dengesi bozukmuş gibi davranmasını söylediği de belirlendi. 

Şaşırtma mesajları
İddiaya göre telefon konuşmalarının dinlenme ihtimaline karşı da Gülcü ve Erbarıştıran açık hatlı iki telefon aldı. Normal telefonlarından ise aralarında bir iletişimin kalmadığını göstermek için birbirlerine ilgisiz mesajlar çekti. Örneğin, Erbarıştıran’ın teknik takipte yanıltıcı olsun diye Gülcü’ye “Küçük sularda yüzerken, büyük dalgalara tutuldum. Acımasız hayatın yükünü hep sırtımda tasıdım, ama kimseye el at diye yalvarmadım. Kimse üzülmesin bunuda atlatırımBir daha görüşmemek üzere saglıcakla kal” diye mesaj çekti.
Bir başka mesajsa şöyle: “Babacim seni cok seviyorum yarin icinde hiç gerilme üzüleceğimiz bir haber almicaz.. en kötü ihtimal alırsakta yine sorun değil hep ögrettiğin ve söylediğin gibi, biz bir aileyiz.(bunu benim aileme yasatmaya kimin hakki var?)”