Müebbetlik bir bakış!

Müebbetlik bir bakış!
Müebbetlik bir bakış!

Gülsüm Koç, babası Nusret Koç, annesi Derdiye Koç ve kardeşi Şivan la artık cezaevi ziyaretlerinde görüşüyor.

Bingöl'de Gülsüm Koç'a 'müebbet' ceza verilmesine yol açan gizli tanık 'Avcı'nın ifadeleri, gerekçeli kararda detaylı olarak yer aldı: "Genç olmam nedeniyle köşede caddeye doğru bakan kıza ayrıntılı şekilde bakmıştım. Bu nedenle özelliklerini gördüm." 'Avcı' ve diğer gizli tanık 'Kanarya', Gülsüm Koç'u gördüklerini anlatırken giysi çelişkisine düştü...
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Bingöl’de 2011 yılında polis otosuna silahlı saldırının faili olarak yargılanıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Gülsüm Koç davasının gerekçeli kararında ilginç detaylar yer aldı. İfadesi en önemli delil sayılan gizli tanık ‘Avcı’, Koç’u olay sırasında gördüğünü anlatırken, “ Genç olmam nedeniyle köşede caddeye doğru bakan kıza ayrıntılı bakmıştım” dedi. ‘Avcı’ ve diğer gizli tanık ‘Kanarya’nın, Gülsüm Koç’un giysilerini tarif ederken çelişkiye düştükleri de ortaya çıktı.
Bingöl’de 15 Mayıs 2011 günü saat 21.15’te devriye gezen trafik polisine açılan ateş sonucu bir polis yaralandı. Olayla ilgili olarak üniversiteye hazırlanan 21 yaşındaki Gülsüm Koç tutuklandı.
Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Koç, ‘devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’, ‘örgüt faaliyeti çerçevesinde kamu görevlisini görev nedeni ile öldürmeye teşebbüs’ suçundan müebbet hapis ve 26 yıl ceza verildi.
Kamuoyunda tartışılan kararın gerekçesinde de ilginç detaylar yer aldı. Buna göre örgüt mensubu olduğu iddia edilen Ali Duman ve Çerkez Birgin, eylem için Nisan 2011’de Bingöl’e geldi. Bu kişiler Ömer Faruk Ersöz’e ait bir kafede kaldı. Gülsüm Koç da bu kafeye gidiyordu. Polise saldırıdan sonra kafede yapılan aramada, 14 Nisan 2011 tarihli Gündem gazetesinde Koç’un parmak izi tespit edildi. Mahkeme bu izden hareket ederek Gülsüm Koç’un örgüt üyeleriyle bağlantılı olduğu değerlendirmesini yaptı. 

En büyük delil gizli tanık 

Gerekçeli karara göre Gülsüm Koç’un polislere yönelik saldırıda yer aldığına dair en büyük delil, ‘Avcı’ ve ‘Kanarya’ isimli iki gizli tanığın ifadesi oldu. Gizli tanık Avcı da ifadesinde olay yerinde Doblo marka bir araç gördüğünü, aracın ilerisinde bir kadının caddeyi kontrol ettiğini anlatarak “İki erkek ve bir bayandan başka kimse olup olmadığını bilemiyorum. Genç olmam nedeniyle köşede caddeye doğru bakan kıza ayrıntılı bir şekilde bakmıştım. Bu nedenle özelliklerini gördüm. Bu bayan 20-22 yaşlarında, siyah renkli küt saçlı, 160-165 boylarında, üzerinde siyah renk kollu tişört ve mavi kot pantolon olan birisiydi. Kızın yanına gelip sonra aracın yanına dönen erkekti” dedi.
Gülsüm Koç, gözaltına alındığında da gizli tanık Avcı tarafından teşhis edildi. Mahkeme, gerekçeli kararında gizli tanık Avcı’nın Gülsüm Koç’un kıyafeti ve saç şekline kadar bütün ayrıntıları anlatması nedeniyle inandırıcı olduğunu kaydetti.
İfade veren diğer gizli tanık ‘Kanarya’ ise kaldırımda gözcülük yaptığı ileri sürülen kadını tarif ederken, ‘Avcı’ ile çelişen bilgiler verdi. Kanarya “Bayanın üzerinde hatırladığım kadarıyla siyah bir mont, mavi kot pantolon vardı” diye konuştu.
Gizli tanık ‘Kanarya’ ayrıca ifadesinde saldırının gerçekleştiği yeri önce ‘Akdeniz ve Aydınlık caddelerinin kesiştiği nokta’ olarak tarif etti. Daha sonra mahkemenin uyarması üzerine ifadesini düzelterek “Olay sonradan öğrendiğim kadarıyla Palamut Caddesi’nde üniversite duvarının bittiği yer birkaç metre geçildiğinde işadamı Celal Ayrancı’nın yeni yaptırdığı binanın karşısında meydana gelmiş. Ben aracı burada görmedim, gördüğüm yer buraya 300-400 metre mesafededir” dedi.
Koç’a verilen cezanın bir diğer dayanağı ise başka bir olay nedeniyle yakalanan Çerkez Birgin’in “Benim duyduğum bu olayda bir silah kullanılmış, o da Ali Duman silahıdır. Olayı Ali Duman ve Gülsüm isimli bir bayan planlamış ve yapmıştır” ifadesi oldu.
Mahkeme gizli tanık beyanlarını doğru kabul ederken, Gülsüm Koç’un arkadaşları ve akrabalarının ifadelerini çelişkili buldu. Gülsüm Koç’un arkadaşı Didem Polat, olay günü saat 21.00’e kadar ders çalıştıklarını, daha sonra genç kızın erkek arkadaşının evine gittiğini anlattı. Koç’un erkek arkadaşı da ifadeyi doğruladı.

Cep telefonunu almaması da aleyhte sayıldı

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, genç kıza müebbet ve 26 yıl hapis cezası verdiği kararının gerekçesinde Gülsüm Koç’un örgüt üyesi olduğu ileri sürülen Faraç İliş ile bağlantılı olduğuna, İliş’in de örgüt üyesi olduğu öne sürülen Ali Duman ve Çerkez Birgin ile ilgisi olduğuna işaret etti. Mahkeme gizli tanık ‘Avcı’nın beyanı ve teşhisi, Gülsüm Koç’un kafede bulunan gazetedeki parmak izi ile yakınlarının ifadelerindeki ‘yer ve zaman ’ çelişkisi nedeniyle suçlu olduğuna kanaat getirdi.
Mahkeme ayrıca olay günü Gülsüm Koç’un cep telefonunu yanına almamasını da ceza dayanakları arasında gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/112711211271129

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  barış ne demek? - rezanharun

  mahir arkadaş. kürtler barış deyince akp'ye boyun eğmek olarak anlamayın. mevcut durumda olmuş bitmiş bir barış durumu söz konusu değil. geri çekilme, demokratik siyaset istemi barışa giden yoldur. barış ancak devletin militarist, anti-demokratik ve otoriter yapısından arındırılıp radikal demokrasi kriterlerine ulaşılınca olur. öteki türlüsünü kürtler kabul etmez. bunu anlayacak politik bilinçleri fazlasıyla var. ayrıca kürtler barışı sadece kendileri için istemiyor. türkiye'de devletten yana zulum görmüş tüm kesimler ve özgürlük isteyen tüm halk için istiyor. türkiye'nin demokratikleşmesini isteyen herkes de buna destek vermeli.

  GÜLSÜM KOÇ UN - pispor

  künyesinde kürd olması onu ömür boyu hapsine ve mahkümiyetine bir göndermedir.Oysa kaç kürdü öldüren bu sistemin tetikçileri aramızda yüzleri bile estetik ameliyat yapılarak korunarak aramızda geziyorlar.Bu sistemin bir başbakanı ne demişti bizim için kurşun atanda öldürende kutsaldır.bir diğeri daha dün Bursada biz sistem isterse ölür,öldürürüz dediklerinde ;onun zamanı gelecektir diyen bir anlayış Gülsüm Koç u ömür boyu yaşamdan koparmaz mı.

  Niye tepki verdiniz? - mahirdeniz

  Özellikle Kürt arkadaşlar, niye kızıyorsunuz ki! Adalet mi bekliyordunuz? E İslam Birliği altında kardeş kardeş barışıyorsunuz işte, ne güzel! Sakın böyle haberlere itibar etmeyin, süreç provoke olmasın, barış bozulmasın!

  vicdan mı? - rezanharun

  kalmadı Ager, bu ülkede vicdan diye birşey kalmadı. o bahsettiğin hakim ve savcılarda vicdanın esamesi okunmaz. bırakalım vicdanı zaten. bari hukuk ne diyor, ona baksınlar. dünyanın neresinde böyle gerekçeli karar yazılabilir. bu olsa olsa kararın bahaneleri olur. bu arada kısa bir olay anlatayım. 2007'de ev arkadaşım yakalanmıştı. tanık şöyle demişti ;"yanında ... boylarda bingöllülere benzeyen, .... boylarda muşluya benzeyen iki kişiyle...." diye devam ediyor.nereli olduklarını gözünden anlayabiliyormuş uzman tanık! yine bu hakim ve savcıların "vb"leri ifadeyi kabul etmişti. demek ki 2007'den bugüne ileri demokrasi fazla ilerlememiş

  Kardeşlik bakışınıza kurban olayım - fkont

  Kürtler neden dağa çıkıyor, ne dertleri var ki diye söylenenler buyurun size bir sebep şimdi bu genç kızın kardeşlerinden devlete nasıl güvenip sevmesini bekleyeceksiniz benim bundan anladığım tek şey var Kürtlere şunu diyorsunuz ya köle olmaya devam edersiniz yada..........

  iyide hiç mi vicdan kalmadı... - Agér

  herşeyin bir kumpas olduğu gün gibi ortada, bir kere zanliyi bulamazsan senin için eksi puan o zaman bir kurabn bulmak gerekir haaa helede birde doğuda da olay olmuş ise o bölgenin insanı hem hep harcanabilinir hemde zaten sürekli cezalandırmak gerekir. İşte tüm emniyet ve yargı nın zihniye bundan ibaret. Tamam eyvallah peki ama bu hakimlerde savcılarda hiç ama hiç mi vicdan kalmadı yahu? gencecik bir insanın ömrünü bu kadar kolay mı harcayabiliyorsunuz. Aklım almıyor gerçekten, nasıl körermiş nasılda zalimleşmiş vicdanlar bunlara böyle...

  iki tanıkla ömür boyu hapis - mister no

  Gerçekten tüylerim ürperiyor, yani ben yanlışlıkla, bir terörist eylem olan yere 300, 400 metre uzakta bir aracın yanında durup, bir süre sağa sola bakıyor olsam, ya da örgüt üyesi olduğu iddia edilen birinin gittiği aynı kafede pogaça yiyip çay içip, gazete okusam, ve iki kişi de beni eylemi yaparken değil de, 300 400 metre uzakta, sokakta dikilirken teşhis etse, beni ömür boyu hapise atacaklar öyle mi? Ömür boyu hapis yahu, bu kadar yetersiz, bu kadar çürük delillerle gencecik bir kızın hayatını mahvetme kararı veren hakimler, nasıl vicdanlarını susturabilecekler?