Müessesemiz, çalınan otonuzdan sorumludur

Yargıtay, bir hafta içinde tüketici lehine ikinci kararına imza attı. İzmir'de bir alışveriş merkezi, otoparktan çalınan otomobilin tüm bedelini ödeyecek. Yargıtay geçtiğimiz günlerde de ünlü bir kafe zincirini...
Haber: VAHİDE YANIK / Arşivi

ANTALYA - Yargıtay, bir hafta içinde tüketici lehine ikinci kararına imza attı. İzmir'de bir alışveriş merkezi, otoparktan çalınan otomobilin tüm bedelini ödeyecek. Yargıtay geçtiğimiz günlerde de ünlü bir kafe zincirini, çantası çalınan müşterisine tazminat ödemeye mahkûm etmişti.
Aydınlı Zübeyde Kökten, 14 Ocak 2004'te İzmir'de bir alışveriş merkezine gitti. Otomobilini merkezin otopark alanına park eden Kökten, döndüğünde aracını park yerinde bulamadı. Zübeyde Kökten, alışveriş merkezinin, otomobilin çalınmasında 'tam kusurlu' olduğunu, hırsızlığa karşı önlem almadığını, güvenlik kamerası konmadığından çalan kişinin tespitinin mümkün olmadığını belirterek Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Alışveriş merkezinin avukatı ise otoparkın tamamen kamuya açık olduğunu, giriş-çıkışın serbest ve ücretsiz olduğunu, herkesin buraya araç park edilebildiğini belirterek davanın reddini talep etti. Mahkeme, davacının da kusuru bulunduğunu belirterek, otomobilin bedelinin yarısının alışveriş merkezince karşılanmasını istedi.
Ancak otomobilin tüm bedelinin karşılanmasını isteyen Zübeyde Kökten kararı temyize götürdü. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kararı bozarak çalınan otomobilin bedelinin tamamını alışveriş merkezinin karşılamasına ve davanın tüketici mahkemesinde görüşülmesine hükmetti.
Yargıtay kararında, 'Mağaza yönetiminin aracıyla gelen kişilerin uğradığı zararlardan sorumlu olduğunu, bu sorumluluktan ancak gerekli tüm tedbirleri aldıkları halde, zararın meydana gelmesini önleyemediklerini ispat ettiği takdirde kurtulabileceği' yönünde görüş bildirdi.
Davaya bakan İzmir 2. Tüketici Mahkemesi de alışveriş merkezine gelen müşterinin, bu kuruluşun yarattığı güven duygusuyla aracını otoparkına park ettiğini belirtti. Mahkeme, araçtan ayrılan kişilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması konusunda alışveriş merkezini sorumlu tuttu. Mahkeme, 'davalı şirket gibi büyük alışveriş merkezlerinin park yerlerinin kamu niteliğinde değil işyerinin hâkimiyetinde olduğunu' vurguladı ve araç bedelinin faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.
Duvardaki levha kurtaramaz
Yargıtay'dan geçtiğimiz günlerde de benzer bir karar çıkmıştı. Büyük bir kafe zincirinde çantasını çaldıran Necla Sipahi, bu firmadan tazminat kazanırken, davaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, işyerlerinin, müşterilerin mal güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu vurgulamıştı. Yargıtay, uyarı levhalarının mekân sahibini sorumluluktan kurtarmayacağını belirtti.