Müfettişler nihayet 'Okey'i soruşturuyor

Beyoğlu'nda, karakolda bir polisin silahından çıkan kurşunla ölen Nijeryalı Festus Okey'in ölümüyle ilgili kamera görüntülerinden ilki müfettişlerce incelemeye alındı.

İSTANBUL - Beyoğlu'nda, karakolda bir polisin silahından çıkan kurşunla ölen Nijeryalı Festus Okey'in ölümüyle ilgili kamera görüntülerinden ilki müfettişlerce incelemeye alındı. Görüntülerde, olay anı yok.
İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen iki müfettiş Okey'in ölümünün 21 gün sonrasında Ankara'dan İstanbul'a giderek olay üzerinde çalışmaya başladı. Müfettişlere ilk olarak karakol girişindeki kamera görüntüleri verildi. Bu görüntülerin ilkinde, Okey polis eşliğinde karakola girerken, ikincisindeyse kanlar içinde polisler tarafından hastaneye götürülürken görülüyor. Polis merkezi girişinde kaydedilen görüntüler, soruşturmayı yürüten Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na da gönderildi.
Bu arada, müfettişler Okey'in ölmününe sebep olan polis C.Y.'nin savunmasını aldı. Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü de savunma yaptı. Emniyet, Birleşmiş Milletler'e (BM) mülteci olma başvurusu yapan bir kişinin, hiçbir polis soruşturması geçirmemesi gerektiğini belirtilerek, Okey'in de bu nedenle kaçmaya teşebbüs ettiği öne sürüldü. Bu sırada arbede çıktığı ve C.Y. adlı polisin silahının ateş aldığı iddia edildi. Savunma, BM'nin açıklama istediği Dışişleri Bakanlığı'na da iletildi.