Müfettişlere göre gizli mescit komplo

Bağcılar Lisesi'nde öğrencilerin toplu namaz kıldığı yeri inceleyen müfettişler, "Mescit yok, komplo var" dedi. Okul müdürüyse emekliye ayrılmıştı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Bağcılar Lisesi'nde bir odanın gizli mescit haline getirildiği iddialarına ilişkin soruşturmasını tamamladı. Soruşturma sonucunda müfettişler olayın komplo olduğu kararına vararak, yönetici ve öğretmenlerle ilgili herhangi bir ceza talebinde bulunmadı. Namaz görüntülerinin kamuoyuna yansıdığı dönemde müdürlük yapan Asker Yavuz ise emekli oldu.
Geçtiğimiz aylarda, bazı velilerin şikâyeti üzerine Bağcılar Lisesi'nde öğrencilerin kullandığı gizli namaz odaları olduğu ortaya çıkmıştı. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı namaz kıldığı odalarda çekilen görüntüler de medyaya yansımıştı. Okul yöneticileri ise iddiaları yalanlayarak kendilerine komplo kurulduğunu ileri sürmüştü.
'Amaç okulun ismini kirletmek'
İddiaların ardından İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nce görevlendirilen müfettişler, namaz görüntülerinin taraflarıyla görüşerek 14 sayfalık bir rapor hazırladılar. Raporda, Bağcılar Lisesi'nde toplu namaz kılındığına yönelik bir delile rastlanmadığı belirtilerek, olayın okulun ismini kirletmek için yapılan komplo olduğu sonucuna varıldı.
Raporda, görüntülerde namaz kıldığı tespit edilen kız öğrencilerin, müfettişlere, görüntüleri cep telefonuyla çeken Ç.'nin annesi ile halasının ısrarı üzerine namaz kıldıklarını söylediği belirtildi. Raporda, "Teneffüslerde bazı öğrencilerin kapıyı tutarak gizlice tek tek namaz kıldıkları görülmüştür. Görüntüleri kaydeden velinin, öğrencileri namaz kılmaya ısrar ve teşvik etmesi, velinin ifade vermek istememesi, ikametgah adresini terk etmesi ve öğrenciyi okula göndermemesi nedeniyle olayın komplo ve kurumu yıpratmak amaçlı olduğu kanaatindeyiz" denildi.
'İmam ve müezzin' yok'
Okulda namaz kılan öğrenci sayısının yedi-sekiz kişi olduğu belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi: "Başlarında imam ve müezzin yoktur. 2 bin öğrenciden sekiz öğrencinin toplu namaz kılması mümkün değildir. Ayrıca görüntüleri çeken öğrencinin annesiyle halası, 'Siz kılın ben seyredeyim, öğreneyim, ileride ben de kılarım' gibi konuşmalarla öğrenciyi namaz kılmaya teşvik etmiştir. Okulda toplu veya ders saatinde namaz kılınmamıştır. Öğrenciler, namaz kılmaya yönlendirilmemiştir. Bu nedenle, lise yöneticileri ve sorumlu olduğu düşünülen öğretmenler hakkında idari veya adli işlem yapılmasına gerek görülmemiştir."
Olayın yaşandığı günlerde vekâleten okul müdürü olan Asker Yavuz ise soruşturmanın tamamlanmasının ardından emekliliğini istedi. Okul müdürlüğüne, müdür yardımcısı İsmail Şişik'in baktığı kaydedildi. Yetkililer, Yavuz'un emekliliğinin soruşturmayla ilgili olmadığını belirtirken, "Emekliliğini soruşturmadan daha önce istemişti" açıklamasında bulundular.