Müfredatta Atatürkçülük yüzde 40 azalmış

İlköğretim ders kitaplarında Atatürkçülüğe eksik yer verildiği iddiaları üzerine kurulan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) komisyonu çalışmalarını tamamlayarak rapor hazırladı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - İlköğretim ders kitaplarında Atatürkçülüğe eksik yer verildiği iddiaları üzerine kurulan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) komisyonu çalışmalarını tamamlayarak rapor hazırladı. Raporda, müfredatta AKP iktidarı boyunca yapılan değişiklikler sonucunda Atatürkçülüğe yüzde 40 oranında eksik yer verildiği belirtildi. TTK Başkanı İrfan Erdoğan, eksiklerin müfredata girmesi için çalışma başlattı.
TTK Başkanlığı öğretmenlerinden Serpil Aydın, Atatürkçülük konulurındaki eksikliği fark eden kişi oldu. Hataların düzeltilmesi için bir dilekçeyle TTK Başkanlığı'na başvuran Aydın şu uyarıda bulundu:
"TTK Başkanlığı'nın 12.07.2004 tarih ve 118 sayılı kararıyla kabul edilen sosyal bilgiler (4 ve 5'inci sınıf) dersi öğretim programında yer alan Atatürkçülük ile ilgili konuların TTK Başkanlığı'nın 04.08.1999 tarih ve 263 sayılı kararıyla kabul edilen Atatürkçülükle ilgili konuların tamamını ve bazı konuları kapsamadığını gördüm."
Aydın'ın dilekçesini inceleyen TTK Başkanı İrfan Erdoğan, kitapları incelemek için dokuz öğretmenden oluşan bir komisyon kurulmasına karar verdi. Kurulan komisyon, ders kitaplarında Atatürkçülük kazanımlarına yönelik çok sayıda hata olduğunu tespit etti ve hazırladığı raporu Erdoğan'a sundu.
Raporda şöyle denildi: "İlköğretim Programlarında Atatürkçülükle İlgili Konular-2005 Kitapçığı'nda bazı hedef ve davranışların yeterince yer almadığı görüldü. Atatürkçülükle ilgili konuların veriliş şeklinde ortak bir sistematiğe bağlı kalınmıyor. Sekiz yıllık bütünlük içerisinde verilmiş olan İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, resim iş, müzik ve beden eğitimi derslerinde yer alması gereken Atatürkçülükle ilgili konular yüzde 40 oranında eksik. Atatürkçülükle ilgili konular, yeni ders kitaplarının yayımlanması için verilen puan değerlendirmesine de alınmamış."
Hazırlanan raporu değerlendiren TTK Başkanı İrfan Erdoğan, Atatürkçülük konularının mevzuata uygun olarak tekrar müfredata girmesi için yeni bir komisyon kurulması talimatı verdi.