Müftü, kırmızı iç çamaşıra savaş açtı

Müftü, kırmızı iç çamaşıra savaş açtı
Müftü, kırmızı iç çamaşıra savaş açtı

Müftü Yaprak.

Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak, yılbaşında kırmızı iç çamaşırının uğur getirdiği düşüncesinin hurafe olduğunu belirterek, "Hurafelere Müslümanın inanması tehlikelidir. Onlardan uğur beklemesi veya başka bir şeyler umması Allah'a şirk koşmaktır. İnsanoğlu uğuru, bereketi Allah'tan bekleyecek" dedi.Mutlu YUCA-Koray YILMAZDEMİR

BOLU/DHA

 Yılbaşı akşamı içki içmenin büyük bir hata olduğunu belirten Yaprak, "İçki dinimizde haram sayılmış. İnsan aklını kendinden geçiren, akıl durumunu atıl duruma düşüren bir maddedir. 100 büyük günah arasında yerini alan haram grubu içerisindedir. Bir yılın sonunda yeni bir yıla başlarken, geçen yılın muhasebesinin yapılıp kararların alınacağı bir zaman diliminde bunu yapmak ayrıca büyük bir hatadır. Müslüman toplumlarda içki tüketiminin böyle bir zamanda artması gerçekten düşündürücüdür. Böyle bir iş için bir gecenin seçilmesi de son derece düşündürücü bir olaydır. Yılbaşında bunu başkalarına benzemek için yapılıyorsa başka bir tehlike ortaya çıkar. 'Bir başka kavime benzemeye çalışan o kavimdendir' denilen bir dinin mensuplarıyız. Her iki açıdan da içki tüketiminin o akşam yapılması tehlike arz eder. İnanç, toplum ve genç nesile örnek olması açısından tehlike arz eder. İçkinin olduğu yerde fuhuşta olur, aldatma da olur, aldanma da olur. Her türlü kötülük olur" diye konuştu.

ÇAM KESİLMESİN
Yılbaşında çam ağaçlarının kesilerek süs ağacı olarak kullanılmasına da tepki gösteren Yaprak, şunları söyledi: "Yılbaşında çam ağaçlarının kesilmesi bizleri son derece üzmektedir. Çamın bol olduğu Bolu'da bundan bahsetmek belki birileri için hafif gelebilir. Ama şu bir gerçek, erozyonun bu kadar tehlike arz ettiği ve bir çok toprağı çorak olan bu ülkede yeşilin katledilmesini bir insanı katletmek gibi görüyoruz. Çam ağaçlarının bu geceye mahsus olmak üzere Müslüman toplumlarında da kullanılması bizleri üzüyor. Gelişmeye uygun ağaçların yapılacak yanlışlara alet edilmesi de son derece tehlikelidir. Bir gecelik zevk için yeşil katledilmesin. Doğru bulmuyoruz ama eğer illaki yapacaksa bunu yapay ağaçlarla yapsınlar."

HURAFEYE KARŞIYIZ
Yılbaşında uğur getirmesi için kırmızı iç çamaşırı alınmasının konusunda sorulan soruya, bunun bir hurafe olduğunu söyleyen Yaprak, "İslamiyet hurafelere son derece karşıdır. Böyle gecelerde bakıyoruz, ne aklın, ne mantığın ve de hiç bir inancın kabul etmeyeceği bir takım hurafelere girildiğini görüyoruz. Bunlardan biri de giysilerle bir şeyler aramak. Hurafelere Müslümanın inanması da tehlikelidir. Onlardan uğur beklemesi veya başka bir şeyler umması Allah'a şirk koşmaktır. İnsanoğlu uğuru, bereketi Allah'tan bekleyecek. İnsanın Allah'a bağlılığını sağlayacak en büyük silahı duadır. Allah'ın yardımını istiyorsa ne bir çamaşırdan, ne de başka bir şeyden uğur beklemeyecektir. Cahiliye dönemi Araplarında, Bedevi Araplarında bir takım uğur beklenen şeyler vardı. Cahiliye dönemi diyoruz o döneme. Cahiliye dönemindeki bir takım yanlışların ilim asırı, atom çağı denilen böyle bir dönemde de yaygın olarak görülmesi, üstelik Müslüman bir toplumda bunun yaygınlaşması bizim inancımız açısından tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. İnsanın giydiği elbisenin veya giysinin rengiyle ilgili bir şeyler umması sakıncalıdır" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/103288210328828

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kırmızı - aprem63

  sayın müftü bırakın bunları herkes dilediği gibi yapsın allahın sevip veya sevmediğini sen nerden biliyorsun,allahu taala her şeyi sever çünkü renkleride zevkleride o yarattı,yarattığını sevmezmi, affedicidir,rahmandır,rahimdir, kerimdir,lütfen allahın işine karışmayın

  Olaya gel vatandaş! - canilecanan.com

  Bu konuda da fetva veriliyor ya helal olsun. Eminim millet de uğur getirsin diye alıyordu zati o kırmızıları.

  magazin - anti-militarist

  Bu haberin ancak magazinsel bir degeri olabilir. Müftünün aciklamarini buraya tasimanin amacini anlamakta güclük cekiyorum. Müftü bu fetvayi kime, nerde ve nasil vermis? Muhataplari kimlerdir?

  Kırmızı çamaşır uğur getirmez, ama - Tuty

  Şunlar uğur getirir: Koynunda cevşen taşımak, okunmuş şekerle çay içmek, cebinde ayet taşımak, tespihmatikle besmele çekmek, muska yaptırmak, büyü bozdurmak, düşmanlarına domuz yağı sürmek, ezanmatik saat kullanmak... daha sayayım mı?

  ulkede imamin'in seviyesini gosteriyor - radi11

  muftuler, imamlar yan gelip devletten maas aliyorlar. zamanlari da cok. okumalar falan da yok. kac imman dogru durust bir makale yazxabilr, dunyadaki teoloji calismalrin takp edip anlayabilr. birakin dunyayi islamla ilgili olsa bile. onlarin bildikleri ruyada kadin gorursem neye kacmalitim, oruc bozulur mu gibi dedikodular. boyle imamlarla Islamlik nereye gidecek?

  Yilbasinda mi haramlar akla geliyor? - radyor

  Yok mu calana, oldurene, siddet uygulayana haramlar? Kadinlar, escinseller, cocuklar, hayvanlar siddet ve iskence goruyor. Bunlari yapanlara ne diyorsun muftu bey? Milletin ic camasirina degil de 3. sayfa haberlerine de birseyler desen...

  TOPLUM MÜTEAHHİTLİĞİNE SOYUNMA ' - typtyp

  Sana ne Müftü Bey ! ben tek ayak üstünde giricem yılbaşına,uğurlu geliyor diyorum...ona da lafın var mı? Seni ne ilgilendiriyor ? sen uğraşacak konu arıyorsan, türbelerden-yatırlardan medet umanlarla,mum yakan,tülbent bağlayanlarla uğraş ... önce onları bi yasakla...milletin neyi,nasıl,neden giydiği ile uğraşma.