Müftüden helal gıda yorumu: Kuran Sünnet Standardı eklensin

Müftüden helal gıda yorumu: Kuran Sünnet Standardı eklensin
Müftüden helal gıda yorumu: Kuran Sünnet Standardı eklensin
Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Türk Standartları Enstitüsü'nce Kayseri'de düzenlenen 'Üretici ve tüketici açısından helal gıdanın yeri ve önemi' konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, ''TSE Helal ambleminin yanına bir de KSS eklenmelidir. Yani, Kuran Sünnet Standardı da bu amblemin yanında olmalıdır'' dedi.

KAYSERİ - Kayseri Sanayi Odasında TSE tarafından düzenlenen panele Vali Vekili İbrahim Halil Çomaktekin, KAYSO Yönetim Kurulu üyesi Bekir Güldüoğlu, KESOB Başkanı Mustafa Alan, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü , Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Hasan Yetim, Müftü Ali Maraşlığil, TSE Merkez Belgelendirme Başkanı Doğan Yazar ve sektördeki çok sayıdaki davetli katıldı. TSE tarafından 'TS OIC /SMIIC 1' Helal Gıda belgesini alan İmamoğlu sucukları, As-Ar Doğa Süt Şirketi, Niğde Gazozu- Niğde Meşrubat sanayi ve Bakkalbaşı Süt Ürünleri Şirketi yöneticilerine Helel Gıda belgesi verildi. Tören ve panel öncesi konuşan Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, ''Bazı Avrupalı firmalar, Müslümanları kandırmak adına balığıın üzerine bile İslami usüle göre kesilmiştir diye yazarak, yanıltıcı rol oynuyorlar. O nedenle helal belgesi, çok önemlidir. Bize göre TSE helal belgesindeki amblemin yanıda Kuran, sünnet standardı adı altında KSS yazısı da yer almalıdır. Yapılan araştırmalara göre besmele ile kesilen etlerin 48 saat sonra gül rengini aldığı ifade edilmiştir'' dedi.

TSE Merkez Belgelendirme Başkanı Doğan Yazar da, ''Şu ana kadar 181 firmanın helal gıda belgesi aldığını görüyoruz. Helal Gıda belgelendirmesi ile tüketecinin bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. İslam ülkelerine yapılacak gıda ihracatında bu belge önemlidir'' dedi.(DHA/Oktay Ensari- Demet Öztürk)


  ETİKETLER:

  İslam

  ,

  sünnet

  ,

  Ünlü

  ,

  doğa

  ,

  gıda

  ,

  yazar

  ,

  sanayi

  ,

  belge

  ,

  yönetim

  http://www.radikal.com.tr/113562311356234

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gıda - sporrow

  Bence Tarım Gıda ve Hayvancılık da bağlansın ilgili kuruma bu konuda da merak etmemiz gereken bir konu kalmasın.

  Helal para ile alınıp tüketilen her ürün helaldir. - citizen

  Tüketicinin alın teri dökerek, emeğinin karşılığında kazandığı para ile satın alıp tükettiği her şey, her ürün helaldir. Gerisi fasa fiso.

  Eklensin - vancetti

  Eklensin tabiii, hatta Arap alfabesi ile yazın ki, kimse bir şey anlamasın. Yok,! en iyisi alfabeyi değiştirelim. Arap alfabesi ile okuyup yazmak sevaptır. Cennete yeriniz hazır olur. Kafirlerin Latin alfabesi de kafirdir. Değilmi müftü efendi?. Belçika'da helal gıda'da at eti tespit edilmiş. Ama fark etmez adı helal gıda ya.!

  Kafaya bak! - osmano

  Hangi ayrandan içtiysen söyle ben de hemen içeceğim bi tane. Halisünasyona bak, besmele çekince et gül rengine dönüyomuş, ağaçlar falan da secdeye eğiliyor mu? Sağda solda değişik renkli yaratıklar falan görüyor musun?