"Müftüler de resmi nikah kıysın" talebi

"Müftüler de resmi nikah kıysın" talebi
"Müftüler de resmi nikah kıysın" talebi
Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, Belediye başkanlarına devlet adına verilen nikah kıyma yetkisinin müftülere de verilmesini talep etti.

ANKARA - Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesini isteyerek, uygulama sayesinde din görevlilerine nikah kıyma baskısının azalacağını ve kızların küçük yaşta ya da zorla evlendirilmesinin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Bayraktutar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün semavi dinlerde nikahın olduğunu ifade ederek, " resmi nikah" ve "dini nikah" diye bir ayrımın olmadığını, bu ayrımın Cumhuriyet dönemiyle birlikte ortaya çıktığını söyledi.

Dini nikahın olmadığını ama nikahın hukuki yönünün yanında dini yönünün de bulunduğuna dikkati çeken Bayraktutar, bundan dolayı dini hassasiyetleri yüksek vatandaşların belediyede kılınan nikahın ardından din görevlisine de "dini nikah" talebiyle başvurduğunu kaydetti.

"DİN GÖREVLİLERİ TOPLUMSAL BASKI ALTINDA"
Nikah konusundaki bu ikilik durumu ortadan kaldırmanın yolunun müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesinden geçtiğini savunan Bayraktutar, şöyle konuştu:

"Toplu sözleşme görüşmelerinde taleplerimizden birisi de müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi oldu. Bu talebimiz aslında yeni değil, 2004'ten beri biz bunu istiyoruz. Taşrada küçük yaşta ya da zorla evlendirmeler olunca belediyede nikah kıldırılmıyor ve 'imam nikahı' denilen duruma başvuruluyor. Din görevlisi arkadaşlarımız istemeden de olsa özellikle köylerde toplumsal baskı nedeniyle bu talebi karşılamak zorunda kalıyor. Biz kızlarımızın evliliklerinin Medeni Kanuna uygun olmasını istiyoruz. Evlilikleri döneminde veya ayrıldıklarında yasal haklarının güvence altında olması gerektiğini savunuyoruz. Nikah bir tanedir. 'resmi' ya da 'dini' diye ayırmak yanlıştır. Belediye başkanlarına devlet adına verilen nikah kıyma yetkisi yetki müftülere de verilsin."

"DEVLETİN ADINA NİKAH KIYANA CEZA VERİLSİN"
Belediyede kılınan nikahın içeriği ve yöntemi konusunda bir değişikliğe gerek görmediklerini ve nikah kıyma yetkisini tüm din adamları için talep etmediklerini vurgulayan Bayraktutar, belediye başkanlarının nikah kıyma yetkisini görevlilere devrettiği gibi müftülerin de bu yetkiyi birkaç kişiye devredebileceğini söyledi.

"Talebimiz uygulanırsa küçük yaşta ya da zorla evlendirilen kızlarımızın resmi olamayan bir nikahla dünya evine girmesinin önüne geçilir" diyen Bayraktutar, nikah konusundaki ikiliği ortadan kaldıracağını savunduğu uygulamanın ardından devletin adına nikah kıyanlara ağır cezalar verilmesi gerektiğini de kaydetti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114534811453489

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yetmez,Acem nikahı yaygınlaştırılsın. - Su Cemre Sim

  İran'da otellerde birer de molla oluyormuş,bir de evlenecek kadınların resimli albümleri.Müşteri otele gelince bu albüm müşteriye veriliyormuş.Müşteri bir günlük, bir saatlik,bir haftalık,neyse parasına göre süre için otel molasına nikah kıydırıyormuş. Elbette hatırı sayılır parayı da ödeyerek.Adamın süresi bitince ''boş ol'' diyormuş.Zaten erkekler özellikle doğuda medeni nikah kıydırmıyor. Adamın on çocuğu oluyor,nüfus cüzdanında hala bekar.

  İslam dinini insanlara bağırarak değil sevgi ile verin. - Şahin Özgür

  Başka işiniz yok mu? dini insanlara hurufelerden ayırarak tam olarak verin yeter bırakın o işleri başkaları yapar.

  yok daha neler - sakirt

  bir leylek kalmıştı onu da yaparsak tam olacak sanırım

  Mutlaka öyle hatta tek yetkili olmalılar. - citizen

  Hatta müftülerin ya da yetkili kıldıkları kişilerin kıyacağı nikah zorunlu hale getirilsin. Var mı öyle şeriata giden yolda belediye başkan ya da görevlilerinin kıydığı nikah. Bu arada belli bir sürede üç çocuk doğuramayan kadın boş ilan edilsin ve erkeğe yeni bir cariye pardon eş bulunsun.

  Erken öten horozun başını keserler... - Sömsöm Yarim

  Aman Hoca efendi, senin bu açıklamayı yapmana bir on yıl daha vardı. Hedef 2023'ü unuttun mu? Bundan 35-40 sene önce kadar babamın bir arkadaşı vardı; Yunan bir kadından çocuğu vardı, ama o zamanlar Yunanistan'da sadece kilise nikahı olduğu için evlenemiyorlardı. İmamlar resmi nikah da kılarlarsa durum buna benzer.

  Olabilir mi böyle bir şey? - huberhirsch

  Bu soruya cevap verirken tüm ön yargı ve korkularımızı uzak tutalım bir an. Sadece şunu, insan olmanın en temel ilkesini düşünelim: Özgürlük. Evlenen bir çift eğer özgür iradeleriyle evlilik akitlerinin bir din insanı tarafından akdedilmesini istiyorsa, bu özgürlüğü onlara sağlamak devletin görevi olmalıdır diye düşünüyorum. Bu din insanının dini aidiyeti İslam olabilir, Hristiyanlık olabilir, Musevilik olabilir veya başka bir din olabilir, hatta Şaman olabilir, Kutsal Makarna Canavarı dini olabilir. Önemli olan, mümeyyiz ve özgür iki bireyin kişisel tercihlerinin devlet iradesinin üzerinde olması gerekliliği. Şu halde, bir ateist olarak ben, evlenecek çiftlerin çift isterse nikahlarının müftü veya papaz veya başka bir din insanı tarafından kıyılmasının mümkün olması gerektiğini düşünüyorum.

  KIYSIN KARDEŞİM - pispor

  oda bir memur ve maaşını bu halkın ödediği vergilerden almakta