Muğla'da gerginlik: 40 öğrenci gözaltında

Karşıt görüşlü iki öğrenci grubunun perşembe günkü kavgasıyla başlayan gerginlik Muğla'da giderek tırmanıyor. Polis dün bir çayevine yaptığı baskında ortalık savaş alanına döndü, 40 kişi gözaltına alındı.

MUĞLA - Karşıt görüşlü iki öğrenci grubunun perşembe günkü kavgasıyla başlayan gerginlik Muğla'da giderek tırmanıyor. Polis dün bir çayevine yaptığı baskında ortalık savaş alanına döndü, 40 kişi gözaltına alındı.
İki öğrenciye saldırı
Muğla Üniversitesi'nde geçen perşembe Doğu illerinden gelen bir grup öğrenciyle, ülkücü bir grup taş, sopa ve bıçaklarla birbirlerine girdi. Gerginlik dün de ülkücü oldukları söylenen Muğla Üniversitesi öğrencileri A.D. ve Ş.Ö.'nün karşıt görüşteki bir grup tarafından dövülmesiyle sürdü. Bunun üzerine ülkücü öğrenciler üniversite önünde toplanarak, olayı protesto etti. Ayrıca iddiaya göre ülkücüler, Kötekli Mahallesi'nde oturan ve Doğu illerinden gelen öğrencilerin evlerini taşladı. Bölgeye gelen jandarma ekipleri, Kötekli'de yaşanan kavgaya karıştıkları iddiasıyla dokuz kişiyi gözaltına aldı. Öğrenciler ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.
Polis otobüsünün camları kırıldı
Üniversitedeki gerginliğin tırmanması üzerine, polis ekipleri kent merkezindeki öğrencilerin gittiği kafeleri denetleyip, arama yaptı. Polis ayrıca, daha çok Doğu illerinden gelen öğrencilerin gittiği Oğuz Deren İş Merkezi'ndeki Kırmızı Çayevi'nde arama yapmak istedi. İddiaya göre çayevinde oturanlar sandalyelerle polise saldırdı.
Olay yerine takviye güvenlik güçlerinin gelmesinden sonra beşi kız 40 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler bindirildikleri çevik kuvvet otobüsünün camlarını tekmeleyerek kırdı.