Muhaberat ve 'derin' Fransa olabilir

Muhaberat ve 'derin' Fransa olabilir
Muhaberat ve 'derin' Fransa olabilir
Balıkçı lakaplı İlhami Işık, Paris'teki olayın arkasında Türkiye'nin ya da PKK'nın olduğu ihtimalini sıfıra yakın görüyor.
Haber: EZGİ BAŞARAN / Arşivi

1996-98 ve 2010’da devlet ve Öcalan arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yapan Balıkçı lakaplı İlhami Işık, Paris’te PKK ’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in katledilmesiyle ilgili bir teori ortaya atıyor.

Suriye’nin, İran’ın, Türkiye ’nin ve PKK’nın olağan şüpheliler arasında sayıldığı bu katliamın arkasında Işık’a göre Suriye Muhaberatı ve Fransız derin devleti var. Işık, “Bu işin ardında Türkiye’nin ya da PKK’nın olma ihtimalini sıfıra yakın görüyorum” diyor.

Nedenini sordum, şöyle cevap verdi: “PKK, hâkim olduğu bölgede, kendi halkına karşı bu tür infazlar yapmıştır ama kendi bölgesinde. Bunu uluslararası bir arenaya taşımak PKK’nın ne tarzıdır ne de kapasitesindedir. Türkiye’nin böyle bir işe bu zamanda kalkışacağına ihtimal vermiyorum. MİT Müsteşarı Hakan Fidan hayatının operasyonunu gerçekleştiriyor, İmralı’yla görüşmeleri sürdürüyor. Paris’te Türkiye tarafından gelebilecek böyle bir saldırıya izin verir mi vermez.”

Öyleyse nedir?

Işık’a göre işin içinde Fransa derin devletinin olmaması mümkün değil. Buna karşın Fransa’nın kendi topraklarında böyle bir eyleme kalkışmayacağı tezi konuşuluyor. Işık ise “Evet belki bizzat kendisi yapmaz ama yol verir. Ki bu olayda Fransa’nın yaptığı tam olarak budur.’

Kime yol veriyor?

Suriye Muhaberatı’na.

“Bu noktada Fransa ve Suriye arasındaki tarihsel bağı, Suriye’nin askeri birliğinin Fransa tarafından oluşturulduğunu hatırlamak gerekir. Muhaberat, Fransa’da böyle bir eylemi en rahat şekilde gerçekleştirecek, o yolu bulacak örgüttür.

PKK’yı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden daha iyi tanır. En temelde PKK, Muhaberat’ın kontrolündeki bölgede ve onun göz yummasıyla kurulmuş bir örgüttür.”

Mesaj doğrudan PKK’ya

Diyelim ki Suriye Muhaberatı yaptı. Peki tam olarak niye yaptı?

Işık’ın cevabı şöyle: “Buradaki mesaj doğrudan PKK’yadır. Katledilen kişilerin kadın olmasının mesajın içeriğiyle ilgisi yok, sadece yaratacağı öfkeyi katmerlemek bakımından bir anlamı var. Muhaberat, Türkiye devleti ve İmralı görüşmelerinin sonrasında silahlı güçlerin sınırdışına çekilmesinden, herhangi bir silahsızlanmadan hem ekonomik hem de siyasi açıdan kayıp yaşayacağını düşünüyor. Ki doğrudur, bu barış süreci Suriye’nin hiç işine gelmez. Ayrıca İmralı müzakerelerinin olumlu geçmesi PYD’yi de etkiler. Ve PYD’nin tavrı şu anda Suriye için hayati önemdedir. Lütfen Batı Kürdistan’ın kontrolünün bir gecede nasıl ele geçirildiğini unutmayalım.”


  http://www.radikal.com.tr/111673811167386

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sabırla beklemeli - ahmetler

  insanlar bazen birseyleri yorumlarken sanki benzer soruları ve yorumları baskaları bilmez veya akıl edemez gibi bir saflıga kapılır cinayet islenmiş ve cok ciddi arastırma var belli profesyonel yapılmıs bu konuda izlenen yol olayı acıga cıkarmak ve desıfre etmek için bilgi verilmez ve hamleler beklenir belkide suan adamların peşindelerdir veya ülkeyi bile terketmiş olabılırler ama mutlaka onların esgaline ulasılmıstır zaten belli bilgiler geliyor tek silah kullanılmıs bir bayan 2 erkek 3 kişi tüm binanın zil ve güvenliği devredışı bırakılmış ve bir bayan bir erkek içeri girmiş dısarda da bir erkek beklemiş ve davetsiz misafirler engellenmiş mutlaka fransz istihbaratı bulmuştur ciddi seyler ancak suan paylasılmıyor ancak bu insanları adım adım izleme fransız emniyeti ve istihbaratı burda pas gecmiş olamaz ya bizzat olayın içinde cunku kürtler ortadogu ve suriye fransızların yıllardan beri ilgi alanı ve sömürgesi ince kirli hesap var bunun içinde franszlar direk veya dolaylı varlar diye düşünüyor herkes bunuda zaman gösterir ayrıca suriye istihbaratını vakti zamanında franszlar yetiştirmiş olmasıda baska bir kolaylık..

  paris'te öldürülen kadınlar - can ugur

  Suriye'nin böylesi bir iç savaştayken bu eylemi yapabilecek gücü var mı?Paris'ten çıkacak Esad'a karşı tepki tüm avrupa ve dünya kamuoyunun tepkisini çekeceğini bile bile neden böyle bir eyleme karışsın.Fransa iddiasıda bana pek inandırıcı gelmiyor.

  uydurmaya devam edin.... - Berktas

  O balikci ama biz sazan degiliz, fransa devleti yol vermis olabilir,ama verdigi bu yol mahabarat felan degil turk devleti veya turk devletine hizmet eden pkk icindeki ajanlaridir, cok net olan mesajlar ortaya cikiyor, 1.devlet imralida Ocalan nin elini guclendirdi bu eylemle, artik pkk icinde imraliya karsi cikacak az insan olur, pkk tabanini apoculugun etrafinda birlestirdi, 2. eger bu gorusmelerde devletin istedigi sonuc cikmazsa,pkk icindeki ajanlari aciga cikararak yine pkk yi kendi kitlesine karsi itibarsizlastiracak, guc kaybina , dagilmasina calisacak. Gecmiste buna benzer, hatta gercekten de devletle alakasi olmiyan bir cok devrimci orgute manipulasyon yolu ile hedef gostermisti... derin devlet bilir isini... ama bakalim bu sefer gercektende kurdleri istedigi potaya cekebilecek mi, hic bise vermeden 40 katira razi edebilecek mi...

  ... - pierre woodman

  Kadınların öldürülmesinin üzerinden yaklaşık 4 gün geçti. Fransız polisinin verdiği tek bilgi ne? 7.65 mm bir tabanca kullanılarak kadınlarından ikisinin üçer, diğerinin kafasına dört kurşun sıkıldığı. Yani olay mahaline ben şu halimle gitsem aynı bilgileri size verebilirdim. Eğer bu işin arkasında Türkiye ya da PKK olaydı çoktan bina güvenlik kamerası, mobese kameraları ve muhtemelen hemen cinayet mahalinin yakınındaki tren istasyonundaki güvenlik kameralarından katil veya katillerin envayi çeşit görüntüsünü kanal kanal izliyor olurduk. Bence katil ya da katiller, tıpkı 90'ların Kürt itirafçıları gibi PKK içine angaje olmuş ve yabancı servislere çalışan Kürtler. Olayın üzerinden 100 saat geçtikten sonra yapılan tek açıklama cinayet silahının 7.65 olması bunu açıklıyor. Üstelik katil ya da katiller boş kovanları olay yerinde bırakarak resmen meydan okuyorlar. Düşünsenize yabancı servis için çalışan bu adamlar bu silahı ya da silahları başka bir olayda kullanmış ise ve bu ortaya çıkmış ise ve Fransız polisi de bu işi yapanların kendi derin devleti ya da Fransa'ya söz geçirebilecek herhangi bir ülkenin derin devleti olduğunu öğrendiyse neden cinayetle ilgili başka bilgileri kamuoyu ile paylaşsın ki?

  Balikci ya bilmiyor ya da dupeduz insanlari yaniltiyor - HDI

  PKK (bu Ocalan in orgutte tek hakim oldugu ve person kultunu oturtmaya cabaladigi siradaki PKK, simdiki PKK degil) olaf palme isinde neden zanlilar arasinda idi? cunku almanya danimarka ve isvecte kendisine itiraz edenleri likide etme donemi var. bunlar 100 yil once olan seyler degil ve TC nin PKK ye her firsatta camur atma cabasi ile uydurulmus seyler de degil. isteyen PKK ye yakin kaynaklara veya diger kurd kaynaklarina danisabilir. Ocalan dupeduz kendi person kultu nun saglamlastirmak ve PKK de tek hakim olabilmek icin avrupa da teror estirdi. kendinden ayrilanlari oldurdu. basasinin alaninda yapmazmis. bana da bu expertlerden gina geldi. adamin gizli ajandasi var. baris maris icin YALAN soylenmez. Yalanlari kullanan BARIS ne olur, adamin basina yikilir. simdi Ocalan makbul aktör oldu, onun yedigi her haltin uzerini ortmeye cabaliyorlar. tamam gorusme olsun tamam en kotu Baris inisiyatifi , savastan iyidir velakin islenen suclar kimsenin yanina kalmamali ne Ocalan in suclari ne de TC nin suclari.

  PKK peşine düşen Kürtlerin susurluğu - gazetey

  Paris olayı PKK nın peşine düşen kürtlerin susurluğudur. Ne dediğimi siz anladınız. Biz ışıkları yanıp söndürebiliyorduk. PKK peşine düşenler sizler ışıkları yanıp söndürebilecek cesaret ve samimiyeti gösterecekmisisniz:))