Muhabire dayak

Polis inceliyor
Emniyet Sözcüsü Er, İstanbul Emniyeti'nin, NTV muhabiri Hilmi Hacaloğlu'nun
polislerce dövülmesini incelediğini söyledi. İstanbul Valisi Güler, "Göreve
müdahale ve karşılıklı hakaret boyutu var" dedi.

ANKARA/İSTANBUL - Gazeteci Hilmi Hacaloğlu'nun görevi sırasında polislerce dövülerek gözaltına alınmasıyla ilgili adli inceleme başlatıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dünkü haftalık basın toplantısında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün NTV muhabiri Hacaloğlu'nun sivil polislerce dövülmesiyle ilgili inceleme başlattığını açıkladı. Yetki ve görevini aşan polisler hakkında her zaman adli ve idari işlem yaptıklarını dile getiren Er, "Kanunlar kimseye suç işleme hak ve hürriyeti vermemektedir. Her kim suç işlemişse suçtan o sorumludur ve gereği yapılır" diye konuştu.
Vali: Darp yok, kasıt yok
İstanbul Valisi Muammer Güler de, inceleme başlatıldığını belirterek şöyle konuştu: "Olay sonrası alınan raporda bir darp olduğuna dair bir emare bulunmadığı bilgisi var. Ama bunu inceletiyorum. Göreve müdahale ve karşılıklı hakaret boyutu var." Güler olayın 'yanlış anlaşılmadan' kaynaklanmış olabileceğini ve tatlıya bağlanması için gayret gösterdiklerini de söyledi.
Hacaloğlu ise, dün Adli Tıp'tan rapor aldı. Raporda, elinin üstünde lezyon, sol topukta zedelenme, sağ dirsekte ezilme olduğu belirtildi. Hacaloğlu, "Gösteriden sonra tanımadığım biri, seyyar satıcıya tokat attı. Neden tokat attığını sorunca beni gösterek 'Onu gözaltına alın' dedi. Emniyete götürüldük. Müdür muavini Necmettin Pek ile beş-altı polis beni dövdü" dedi.
Gazeteci Hacaloğlu ile kameraman Mesut Sert önceki gün Taksim'de DİSK'in düzenlediği basın açıklamasını izlerken gözaltına alınmıştı.