Muhafazakâr devlette Alevi olmak

Muhafazakâr devlette Alevi olmak
Muhafazakâr devlette Alevi olmak
Alevilikle ilgili tartışmalara ilişkin, Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı'dan çarpıcı bir analiz geldi. Dönemin kimlik politikalarını eleştiren yazıda Dağı, "Cesur olalım ve itiraf edelim; Alevi meselesi bir 'kimlik' meselesi. Türkiye'nin kimliklerle ilişkisi hep sorunlu" diyor.

Radikal.com.tr – Alevilik etrafında devam eden tartışmalarda, Zaman gazetesi yazarlarından İhsan Dağı’dan çarpıcı bir analiz geldi. Dönemin kimlik politikalarını eleştiren yazıda İhsan Dağı, “Cesur olalım ve itiraf edelim; Türkiye 'nin bir Alevi meselesi var. Aslında mesele daha derinlerde bir ‘kimlik' meselesi. Türkiye'nin kimliklerle ilişkisi hep sorunlu” diyor. Bir dönem AK Parti ’ye destek olmakla eleştirilen akamedisyenler arasında bulunan İhsan Dağı yazıda dönemi “post Kemalist devlet” olarak tanımlıyor ve “kimlikler arasında hiyerarşi kurmak”la suçluyor.

Dağı şöyle diyor:

“Suriye veya Gezi olayları Alevilerin ‘yeni devlet'ten yabancılaşmasını tetikledi. Ama aslında yabancılaşmanın kökenleri oldukça yapısal; post Kemalist devlete hakim olan yeni kimliğin ‘öteki' kimliklerle arızalı ilişkisi.

Aleviler, Sünnilere ait gördükleri ‘muhafazakar devlet'e yabancılaşıyorlar. Çözülmesi gereken soru şu: Sünni-muhafazakârların yönettiği ‘kimlikli' bir devlete Alevilerin bağlılığı nasıl sağlanır? Bağlılık derken yurttaşlık anlamında bir ortaklık duygusundan söz ediyorum.

Dün mesele tüm kimliklerin Kemalist devlet tarafından bastırılmasıydı; bugün , post-Kemalist devletin kimlikler arasında tercih yapması, hiyerarşi kurması... Kimliksiz ve kimliklere karşı tarafsız bir devlet olmadan ‘kimlik savaşları' bitmez.”


Yazının tamamı için:
Muhafazakâr devlette Alevi olmak


  http://www.radikal.com.tr/115116911511692

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ilginc, cok ilginc - sahin_a

  Cemaat'e ait bir gazeteden bu sekilde objektif bir degerlendirme duymak beni cok sasirtti. Zira Fetullah Gülen'in gecmiste, yakin gecmiste Aleviler'le ilgili konusmalari malumumuz. Hic süpheye yer birakmadan insanlari kin ve nefrete, Aleviler'e karsi siddete tesvik ediyordu. Ama simdi Ihsan Dagi ondan önce Ali Bulac iki gündür bizi cok sasirtiyorlar. Hatta birisinin sizi anlamaya baslamasi, sorunu dogru ve objektif görebilmesi ve bu kisinin de bugüne kadar size karsi kin ve nefret duydugunu bildiginiz bir cenahtan gelmesi hem cok olumlu ve sevindirici hem de insanda temkinli olma geregini hissettiren bir durum. Insan bu kadar güvensizlik yaratilmisken binlerce yildir simdi sormadan edemiyor enistem beni niye öptü diye. Böyle olmamasini umuyor ve ummak istiyoruz. Her ne olursa olsun cok gecikmis de olsa cok olumlu, dogru ve sevindirici bir adim ve tespit olarak görüyoruz. Umariz gelecekte okuyacaklarimiz, göreceklerimiz ve tecrübe edeceklerimiz bu cizgide olur ve herkes icin baris ve huzur tesis edilir. Ancak böyle birlikte cogulcu bir demokrasi ile birbirimizi kazanabilir, gecmisin derin yaralarini iyilestirebilir, gelecege birlikte el ele yürüyebiliriz.

  IRKÇILIK VE MUHAFAZAKARLIK - pispor

  Alevi'yi cami ve cem evi arasına sıkıştırıp kimlik yada alevi sorunlarını çözmek bir asker gibi Kep ile postal arasına sıkıştırıp içini de bulgur pilavı ile doldurmaya benzer