Muhafazakâr devlette Alevi olmak

Muhafazakâr devlette Alevi olmak
Muhafazakâr devlette Alevi olmak
Alevilikle ilgili tartışmalara ilişkin, Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı'dan çarpıcı bir analiz geldi. Dönemin kimlik politikalarını eleştiren yazıda Dağı, "Cesur olalım ve itiraf edelim; Alevi meselesi bir 'kimlik' meselesi. Türkiye'nin kimliklerle ilişkisi hep sorunlu" diyor.

Radikal.com.tr – Alevilik etrafında devam eden tartışmalarda, Zaman gazetesi yazarlarından İhsan Dağı’dan çarpıcı bir analiz geldi. Dönemin kimlik politikalarını eleştiren yazıda İhsan Dağı, “Cesur olalım ve itiraf edelim; Türkiye 'nin bir Alevi meselesi var. Aslında mesele daha derinlerde bir ‘kimlik' meselesi. Türkiye'nin kimliklerle ilişkisi hep sorunlu” diyor. Bir dönem AK Parti ’ye destek olmakla eleştirilen akamedisyenler arasında bulunan İhsan Dağı yazıda dönemi “post Kemalist devlet” olarak tanımlıyor ve “kimlikler arasında hiyerarşi kurmak”la suçluyor.

Dağı şöyle diyor:

“Suriye veya Gezi olayları Alevilerin ‘yeni devlet'ten yabancılaşmasını tetikledi. Ama aslında yabancılaşmanın kökenleri oldukça yapısal; post Kemalist devlete hakim olan yeni kimliğin ‘öteki' kimliklerle arızalı ilişkisi.

Aleviler, Sünnilere ait gördükleri ‘muhafazakar devlet'e yabancılaşıyorlar. Çözülmesi gereken soru şu: Sünni-muhafazakârların yönettiği ‘kimlikli' bir devlete Alevilerin bağlılığı nasıl sağlanır? Bağlılık derken yurttaşlık anlamında bir ortaklık duygusundan söz ediyorum.

Dün mesele tüm kimliklerin Kemalist devlet tarafından bastırılmasıydı; bugün , post-Kemalist devletin kimlikler arasında tercih yapması, hiyerarşi kurması... Kimliksiz ve kimliklere karşı tarafsız bir devlet olmadan ‘kimlik savaşları' bitmez.”


Yazının tamamı için:
Muhafazakâr devlette Alevi olmak