Muhalefet: Böyle olmaz

Hükümetin, özel okulları ve özel okullara öğrenci göndermek isteyen velileri teşvik etmek amacıyla hazırladığı tasarı tartışma yarattı.

ANKARA- Hükümetin, özel okulları ve özel okullara öğrenci göndermek isteyen velileri teşvik etmek amacıyla hazırladığı tasarı tartışma yarattı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, dün TBMM'de sorular üzerine, özel okullar ile ilgili düzenlemenin daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen ve 10 bin öğrencinin özel okullarda devlet tarafından okutulmasını öngören kanunla ilişkisi olmadığını söyledi.
Türkiye'de kontenjanlarını dolduramayan değişik amaçlarla kurulmuş özel okulların olduğunu kaydeden CHP'li Mustafa Gazalcı ise bu tasarıyla Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği yasanın yeniden kotarılmak istendiğini ileri sürdü.
Tasarının bazı olumlu yönleri olduğunu belirten CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise şöyle konuştu: "Tek korkum şu: Bakanlığın adil ve tarafsız olacağına inanmıyorum. Çünkü yoksul öğrencilerin ücretinin yarısını bakan ödeyecek ve bazı çocukları özel okullar da okutacak ya, iste burada kayırma olacak. Burada tarikat okulları korunacak. Milli Eğitim Bakanlığı, politize olmuş bir bakanlıktır. Hele Hüseyin Çelik'in döneminde. Bakanlığın ne bakanına güveniyorum, ne bürokratına."


    http://www.radikal.com.tr/7606007606000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.