Muhalefet: Direnin

Türkiye-AB ilişkilerinde kritik günler yaşanırken, muhalefet AB'yi eleştirdi ve hükümete 'Direnin' çağrısı yaptı.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Uluslararası Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin Roma'da düzenlediği...

ROMA/ANKARA - Türkiye-AB ilişkilerinde kritik günler yaşanırken, muhalefet AB'yi eleştirdi ve hükümete 'Direnin' çağrısı yaptı.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Uluslararası Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin Roma'da düzenlediği 'Türkiye ve Avrupa Birliği' başlıklı konferansta şöyle konuştu: "3 Ekim'de AB verdiği sözü tutarak Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini başlatmalıdır. Türkiye'ye özel statü önermeye kalkışmak, diplomatik biçimde 'Sizi tam üye olarak istemiyoruz' demekle eşanlamlıdır. Türkiye, bugün itibarıyla, 17 Aralık 2004'te kendisinden istenmiş olanları yerine getirmiş durumdadır. Ama eskiden bazı marjinal çevrelerde dile getirilen düşüncelerin, giderek AB'nin resmi karar ve kurumlarına da yansıdığını görüyoruz. 3 Ekim'de yapılması gereken, müzakereleri başlatma protokolünü imzalamaktan ibaret olmalıdır."
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: "Müzakere çerçeve belgesi bu haliyle, bizi tam üyelikle sonuçlanacak bir sürecin dışında tutmakta" diyen DYP lideri, "Hükümet masaya oturmasın mı?" sorusu üzerine, hükümetin itirazlarını sürdürmesi gerektiğini ifade etmekle yetindi.
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, "Müzakere çerçeve metnini görmeden uçağa binmeyiz" açıklamasını doğru ama eksik bulduğunu söyleyen Karayalçın "Kıbrıs ve Ermeni soykırımı konusunda da aynı kararlılık gösterilmeli" dedi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: AB'ye "Almayacaksanız almayacağız deyin. Türkiye ulusal bütünlüğü ve Kıbrıs'tan asla vazgeçmeyecektir" diye seslenen Sezer, devlet ciddiyeti olan, ülkenin gücünü bilen bir hükümetle Türkiye'nin ödün vermeden AB'ye girebileceğini savundu.
Kutan: Görüşmelere katılmayın
Saadet Partisi Genel Başkanvekili Recai Kutan: Bugüne dek cereyan eden olaylar, yapılan beyanlar açıkça gösterdi ki, AB'nin gerçek niyeti 15-20 yıl sürecek müzakerelerle Türkiye'yi oyalayarak, her fırsatta yeni tavizler koparmaktır. Hükümet, müzakere çerçeve belgesiyle ilgili görüşmelere katılmamalı. (Radikal, aa)
Milletvekilleri tek ses
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Türkiye'nin tam üye olmasını engelleyecek maddelerin bu belgede yer alması halinde geriye müzakere edilecek bir şey kalmaz.
CHP Hatay Milletvekili İnal Batu: Türkiye'ye karşı büyük bir ayıp işleniyor. AB siyasi ahlak kurallarına ve verdiği sözlere uygun hareket etmeliydi.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Çerçeve belgeyi görmek ve değerlendirmek ve yeniden durumu değerlendirmek lazım. Bu sonuçlara iktidarın tutumu getirdi bizi.
CHP İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel: Müzakerelerin başlaması Türkiye açısından çok önemli. Fakat müzakerelerin sürdürülebilecek şartlarda olması da müzakerelerin başlaması kadar önemli.
AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz: Eğer Avrupa Parlamentosu'ndan çıkan kararlar müzakere çerçeve belgesine girerse katılmamak gerekir. Katılınsa bile bu kararlar dayatılırsa masaya yumruğu vurarak kalkmalıyız, kalkarız.
'Ek koşul olmaz'
AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli: Ek koşulları kabul etmek mümkün değil. Müzakere çerçeve belgesi görüldükten sonra bu konu değerlendirilmeli. Ancak, bana göre Türkiye bu süreci başlatmalı.
AKP Balıkesir Milletvekili Turan Çömez: Müzakere çerçeve belgesi metni görülmeden ve belgedeki ayrıntıların kodları çözülmeden kesinlikle Lüksemburg'a gidilmemeli.


    http://www.radikal.com.tr/7589367589360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.