Muhalefet: Hükümet istifa

TBMM'de temsil edilen iki muhalefet partisi, CHP ve DYP, hızlandırılmış tren projesinin eksiklerini, iktidar partisiyle birlikte
'keşfediyor'.

ANKARA/SAKARYA - TBMM'de temsil edilen iki muhalefet partisi, CHP ve DYP, hızlandırılmış tren projesinin eksiklerini, iktidar partisiyle birlikte
'keşfediyor'. Hızlandırılmış tren projesi, facianın ardından siyasi gündemin ortasına oturdu. CHP milletvekilleri Gökhan Durgun, Osman Kaptan, Berhan Şimşek ve Ahmet Küçük kazayla ilgili TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı soru önergesi verdi. CHP milletvekilleri seferlerin akıbetini, sorumluların istifa edip etmeyeceğini sordu. Önceki gün hükümeti derhal istifaya çağıran CHP lideri Deniz Baykal ise makinistlerle görüştürülmediğini söyledi.
Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı): Karakolda tutulan makinistlerle görüşmemize izin vermediler. Görüşmenin sakıncalı olabileceğini düşünmüş olabilirler. Ama biz, Van Emniyet Müdürlüğü'nü basıp, eroin kaçakçılığından tutuklanmış olan oğlunu almaya çalışan eski milletvekili değiliz. Bu konunun acilen aydınlatılması gerekiyor.
36 vatandaşın canıyla bu kadar kolay oynanmasına hiçbir hukuk müsaade etmez. Bu kararı alanlar ortada dolaşırken, makinistlerin gözaltına alınması, bu insanlara suçlu muamelesi yapılmasının üzerinde durulmalı. Sorumlular cezalandırılmalı.
Kemal Demirel (CHP Bursa Milletvekili): Şimdi duble yollara dikkat etmeliyiz. Kilometresi 1 trilyon olan maliyeti 200 milyar liraya indirdiklerini söylüyorlar.
Ağar: Hükümet raydan çıktı
Mehmet Ağar (DYP Genel Başkanı): Bu kaza bağıra bağıra, geliyorum diye diye gelmiştir. Gerek Ulaştırma Bakanı, gerekse TCDD Genel Müdürü defalarca uyarılmıştır. Hiçbir uyarı dikkate alınmamış, hatta uyarı sahipleriyle alay edilmiştir. Tren hattında viraj çapları büyütülmeden, raylar yenilenmeden, makas değiştirilmeden, yol geometrisi düzeltilmeden hız artırmak intihar etmektir.
Dün gece Pamukova'da raydan çıkan tren değildir. Hükümet raydan çıkmıştır. Raydan çıkan bir zihniyettir. AKP'nin hükümet etme anlayışı bilime boşvermek, altyapıyı hiçbir konuda hazırlamadan göz boyayıcı gösteriler düzenlemektir. Hükümet, bir iki küçük bürokratın arkasına sığınmamalı, siyasi sorumluluğunun gereğini yerine getirmelidir.
Tuncer Bakırhan (DEHAP Genel Başkanı): Bu olay, AKP hükümetinin bütün toplumsal alanlarda olduğu gibi ulaşım alanında da yapmış olduğu göstermelik hizmetler ile sorunun köküne inmediğinin bir kanıtı olmuştur. Bu kadar kayıpta sorumluluk sahibi olan başta Ulaştırma Bakanı olmak üzere tüm yetkilileri istifaya davet ediyorum.
Nesrin Nas (ANAP Genel Başkanı): Hükümetin kadrolaşma uğruna faciaya zemin hazırladığı ortada. Buraların otobüs işletmesi olmadığını sayın Başbakan kaç kişiyi kurban verdikten sonra öğrenecektir.
'Adı, Binali Yıldırım seferi olsun'
Murat Karayalçın (SHP Genel Başkanı): Bilime saygı göstermeyen düşüncenin iktidarında bu gibi kazalara hazırlıklı olmalıyız. Bu seferin, Yakup Kadri değil, Binali Yıldırım adıyla anılması daha yerinde olur.
Mete Gündoğan (Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı): Hızlandırılmış tren, Başbakan Erdoğan'ın siyasi prestij projesiydi. Prestij projesi bu şekilde biten bir başbakan hemen istifa etmelidir.
Devlet Bahçeli (MHP Genel Başkanı): Gerekli teknik donanım oluşturulmaksızın 'hızlı tren' uygulamasına geçen hükümetin, kaza ile birlikte sergilediği acizlik ise milletimizin derin hafızasında yerini koruyacaktır.
Hayri Kozanoğlu (ÖDP Genel Başkanı): Katliamın sorumluları, hızlandırılmış trene karar verenlerdir.