Muhalefet liderleriyle jet hızıyla görüştü

Muhalefet liderleriyle jet hızıyla görüştü
Muhalefet liderleriyle jet hızıyla görüştü

Obama, Baykal, Bahçeli ve Türk?le ayrı ayrı bir araya geldi. fotoğraflar: cem öksüz / aa

Obama, muhalefet liderleriyle Toptan'ın TBMM'deki odasında üç-beş dakika süren görüşmeler yaptı

ANKARA - ABD Başkanı Barack Hussein Obama ile TBMM’de bir araya gelen muhalefet liderleri, ‘kısa görüşmede’ partilerinin hassasiyetlerini dile getirirken, Obama, muhalefetin önemini anlattı.
Muhalefet parti liderleri Obama ile TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın makam odasında ayrı ayrı görüştü. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın muhalefetle görüştüğü için teşekkür ettiği Obama, “Muhalefeti iyi bilirim. Yıllarca ben de muhalefette kaldım. Muhalefetsiz bir demokrasi olmaz” dedi.
Baykal’sa modern Türkiye’nin 20. yüzyılın en önemli projesi olduğunu belirten Baykal bu proje çerçevesinde, üç temel şarttan bahsettti: “Birinci temel olarak laiklik yer alır. Sizin ve bayan Clinton’ın bu konudaki yaklaşımınızı memnuniyetle karşılıyoruz. Bu bizim için çok ciddi bir konudur. İkinci konu yargı bağımsızlığıdır. Üçüncü temel basın özgürlüğüdür.”
Bu temel şartların sağlanmasının güvencesinin ise AB’ye tam üyelik olduğunu vurgulayan Baykal, Obama’nın “Sık sık Amerika’ya geliyor musunuz?” sorusuna “Hayır çok sık olmuyor ama ben ve arkadaşlarım işbirliğine açık bir anlayıştayız” yanıtını verdi.
Baykal, yaptığı tespitlerin Obama tarafından çok ilgiyle ve büyük dikkatle dinlendiğini belirtirken, TBMM konuşması konusunda ise, “Sürpriz yoktu” yorumunu yaptı.
 MHP Milletvekili Deniz Bölükbaşı, beş dakika süren Obama-Bahçeli görüşmesine ilşikin şu bilgileri verdi: “İlişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin de yararına olacağı, sorunların karşılıklı anlayışla aşılabileceği, bunun için haklı ve meşru hassasiyetlere anlayış gösterilmesi gibi çok genel ancak kısa bir sohbete konu olan toplantı oldu. Sayın Bahçeli burada partisinin hassasiyetlerine ilişkin detaya girmedi. MHP’nin hassasiyetlerinin neler olduğunu ABD’nin çok iyi biliyor olması lazım.”
Görüşme sonrası basına bilgi veren DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Obama ile 6-7 dakika gibi kısa bir sürede Kürt sorunun barışçıl yollarla çözümü, Türkiye’de demokratikleşme ve Ortadoğu’da barışın gelişmesi için Kürt sorunun mutlaka çözülmesi konusunda görüşlerini ilettiğini söyledi. Obama’ya Kürt sorununu çözümüyle ilgili bir de dosya sunduğunu ifade eden Türk’ün verdiği bilgiye göre, Obama ilk kez Türkiye’de bir Kürt siyasetçiyle tanıştığını ve bundan mutlu olduğunu dile getirdi. Kürtlerin demokratik siyasetin içinde olmasının öneminden söz eden Obama, “Kürt sorununun silahlarla çözülmeyeceğini” söyledi.
 Bu sözler karşısında Türk ise Kürtlerin ‘silaha ve şiddete tapmadığını’ belirterek, “Bu güne kadar bölgede 17 bine yakın faili meçhul cinayet işlendi. Şiddet tek yönlü değil” dedi. Türk sorunun barışçıl çözümü için Kürt kimliğinin ve kültürünün güvence altına alınmsı gerektiğini kaydetti. (Radikal)