Muhalefet: Şah değil mat operasyonu

Muhalefet: Şah değil mat operasyonu
Muhalefet: Şah değil mat operasyonu
Suriye'deki Süleyman Şah türbesinin boşaltılarak imha edildiği 'Şah Fırat' operasyonuna muhalefetten sert tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Türkiye'ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'a göre ise bu "Bir vatan toprağının terk edilip boşaltılmasından başka bir şey değil" yorumunda bulundu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından operasyona ilişkin paylaşımda bulundu. "Teröristin önünde eğilen, vatan toprağını satan hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin 'kaçmak' olacağını gösterdi" iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, şu görüşleri savundu: "Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Bu utanç Türkiye'ye fazla. Kendi karakolunu yıkıp, kendi askerini geri çekip, kendi toprağını terk etmeyi 'başarı' diye sunmak danışıklı bir dövüşün kanıtıdır. Süleyman Şah'tan kaçma talimatını verenler, yarın bu ülkeden de kaçacak, ancak, Türkiye'ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de, Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki askerlerin Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tekin, “Şah değil mat operasyonu olmuştur. 90 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi. Tekin ayrıca, “İki gün önce çağrı yaptım. Gelin Süleyman Şah Türbesi’ne hep beraber gidelim dedim. Sorun yok dediler. Ne yazık ki çok üzücü bir olay ile Türkiye karşı karşıya” diye konuştu.
“Vatan toprağı terk edildi”

MHP : VATAN TOPRAĞI TERK EDİLDİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Şah Fırat Operasyonu’na ilişkin, “Bize göre bu, bir vatan toprağının terk edilip boşaltılmasından başka bir şey değildir” dedi.
Tokat’ta partisinin il kongresine katılan Yalçın, basın mensuplarının Şah Fırat Operasyonu’na ilişkin sorusu üzerine, son dönemde hükümetin gaf üstüne gaf, yanlış üstüne yanlış yaptığını söyledi.

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na 'tahliye' operasyonu

HDP'li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı

Yalçın, operasyonun çok başarılı bir operasyon olduğu hususunda algı oluşturulduğunu savunarak, “Bize göre bu, bir vatan toprağının terk edilip boşaltılmasından başka bir şey değildir. Yani hükümet, oradaki tarihi bağlarımız olan bir toprak parçasını bırakıp terk etmek zorunda kalmıştır. Ne olursa olsun bu ülkenin silahlı kuvvetlerinin, bu ülkenin hükümetinin, bu toprağı korumak gibi bir mecburiyeti var. Aklımıza, bundan sonra her risk görüldüğünde, her sıkışıldığında hangi vatan toprağının sırada olduğu gerçeği geliyor. Fevkalade yanlış bir operasyon” diye konuştu.

‘JANDARMA VE POLİS MİLİS GÜÇ HALİNE GETİRİLİYOR’

Bir basın mensubunun “Meclis’teki oturma eylemini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Yalçın, MHP’nin “kabul edilemez” bulduğu iç güvenlik paketinin, hükümetin yeni bir oyunu olduğunu öne sürdü. Bu paketle, jandarma ve emniyet teşkilatının, iktidarın kolluk kuvveti, milis gücü haline gelmesinin istendiğini savunan Yalçın, “Milliyetçi Hareket Partisi, çıkmaması için sonuna kadar mücadele edecektir” ifadesini kullandı.
AA-DHA