Muhalefet: Sorumlusu hükümet

CHP ve MHP hemfikir

"Terörle mücadele yetersiz" diyen CHP lideri Baykal, DTP'yi, PKK'yı meşrulaştırmaya çalışmakla suçladı. MHP lideri Bahçeli: "İktidar yalnız terör eylemlerinin değil, siyasallaşma çabalarının da sorumlusu."

ANKARA - Gabar dağlarında 13 askerin şehit edilmesini kınayan siyasiler, hükümetin terörle mücadele politikasını topa tuttu.
CHP lideri Deniz Baykal: Terörle mücadele politikası yetersiz, etkisiz. Bu böyle sürdürülemez. Başbakan 'Bir ay sonra ABD'ye gideceğim, Bush'la görüşeceğiz, bir şey kararlaştıracağız' diyor. Acınacak bir tablo. 10 gün önce ABD'deydi. Bir temas yapamadı. İlla 13 kişinin ölmesi mi gerekiyordu? Bush yıllardır gerekeni yapmamış... 0radaki bize 'hayır' diyen insanlar, gücünü oradan alıyor.
Vahim olan, iktidarın terörle mücadele konusunda siyasi iradesi yok. Tedbir almakta haklıyız, bunun gereğini yapma iradesi yok. Maalesef DTP, PKK terörü karşısında teslimiyetçi bir çizgidedir. Onları meşrulaştırmaya çalışan, onların düşüncelerini yansıtmaya çalışan, hükümeti onlarla müzakere zeminine çekmeye çalışan bir uğraş içindedir.
(Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 'devletin PKK'ya katılımı engellemekte başarısız olduğu' tespitinin anımsatılması üzerine) Doğru tabii.
Maalesef terör konusundaki başarısızlıkların listesi çıkarılırsa bu da onun içinde bir unsurdur.
MHP lideri Devlet Bahçeli: Gerek duyulması halinde, yapılacak sıcak takibin sınır ötesini de kapsayacak şekilde ve izin almaksızın icra edilmesi artık meşru hale geldi. Hiçbir ortaklık veya işbirliği mazereti bir tek vatan evladının hayatından daha kıymetli sayılamaz. Bugüne kadar yaptığı yanlışlarla bölücü heveslerin cesaret ve ilham kaynağı olan hükümet, yalnızca terör eylemlerinin değil, siyasallaşma çabalarının da birinci derecede sorumlusudur.
ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras: Barış isteyenler silahla, mayınla, bombayla inandırıcı olamazlar ve olumlu bir sonuç alamazlar.
SP Genel Başkanı Recai Kutan: Bu alçakça saldırılar, terörün haktan ve insanlıktan uzak yüzünü anlamamız için yeterlidir.
DP: Hükümet halkı anayasa değişkliğiyle oyalamaktan vazgeçip, terörün üzerine gitmeli.
DSP: Sıcak takip hakkı gecikmeden kullanılmalıdır.