Muhalefete 'gizli anlaşmalar'la yüklendi

Muhalefete 'gizli anlaşmalar'la yüklendi
Muhalefete 'gizli anlaşmalar'la yüklendi

AKP?nin Kütahya İl Kongresi?ne katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, partililerin yanlarında getirdiği çocuklara yakın ilgi gösterdi. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Erdoğan: MHP, DSP ve ANAP döneminde İsrail'le yapılmış birçok anlaşma var. Gizlilik kaydı olmasa bunlar rahat açıklanır

KÜTAHYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen hafta Meclis’te kabul edilen mayın tasarısını, “Hükümet Suriye sınırındaki arazileri İsrail’e peşkeş çekecek” diyerek engellemeye çalışan muhalefete yüklendi. Erdoğan, “Bizden önceki MHP-DSP-ANAP üçlü döneminde İsrail ile yapılmış birçok anlaşmalar vardır. Hiçbir anlaşma yapmamış gibi doğru olmayan sözlerle kalkıp halkı aldatmayın. Dürüst olun, dürüst... Bunların gizlilik kaydı olmasa bunlar rahat açıklanır” dedi. Partisinin Kütahya’da İl Kongresinde konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:

TEŞVİK PAKETİ: Açıkladığımız tedbir paketi çok geniş bir kesim tarafından memnuniyet ve heyecanla karşılandı. Elbette, 71.5 milyon vatandaşın her birini eşit derecede memnun etmek mümkün değil. Ama eleştirilerin de bir insafı olmalı. Belli kesimlere bakıyorsunuz atılan her olumlu adım karşısında olumsuz değerlendirmeler yapıp, sevincimize gölge düşürmenin gayretkeşliği içine giriyorlar. ‘Yok geç kalınmış, yok paket eksikmiş.’ Krizin başladığı günden beri moral bozmaya çalışıyorlar. 

ÇAMUR SİYASETİ: Şimdi başka bir planın içindeler, şimdi başka bir projeyi uygulamaya koydular. Ne dediler, ‘İktidardaki parti yıpranır’, umutla bekliyorlardı ama baktılar ki AK Parti yıpranmıyor. ‘Öyle ise biz yıpratalım’ dediler. Neler yaptıklarını biliyorsunuz. Nasıl iftira attıklarını görüyorsunuz. Nasıl çamur siyaseti yaptıklarını görüyorsunuz. TBMM’yi nasıl kilitlemeye çalıştıklarını, nasıl engeller çıkardıklarını, Meclis kürsüsünü bile işgal edecek kadar nasıl hırçınlaştıklarını görüyorsunuz.

MUHALEFET NERDEYDİ: Son mayın temizleme ile ilgili çalışmalar yaklaşık bir ay sürdü ve sonunda yandaş medya ne dedi. Birisi bakıyorsun, ‘70 küsur milletvekili’, öbürü ‘80-90 milletvekili’, ‘Genel Başkan’a, başbakana rağmen gelmediler...’ Çok ayıp, çok çirkin.  Peki, Başbakan’a rağmen o milletvekilleri gelmedi de üç tane muhalefet, hatta diğerlerini de sayarsak dört tane. Tüm muhalefet partilerinin hepsinin aldığı oy 90. Ne oldu diğerleri? Bunları niye yazmıyorsun? Çünkü onu yazdıkları zaman kendi açıkları ortaya çıkacak.

İSRAİL NERESİNDE: Kanunda olmayan şeyleri konuştular. Tutturdular bir İsrail gidiyorlar. En sonunda dedik, İsrail ile ilgili konuşmaya geldiğinde, kusura bakma, bu ülkenin Başbakan’ının duruşunu, bu ülkedeki iktidarı, dünyada herkes çok iyi bilir. İsrail de çok iyi bilir, Batı da çok iyi bilir. Siz kendinize bakın önce. Çıkmış bir tanesi konuşuyor. Bizden önceki MHP, DSP, ANAP üçlü döneminde İsrail ile yapılmış bir çok anlaşmalar vardır. Hiçbir anlaşma yapmamış gibi doğru olmayan sözlerle kalkıp halkı aldatmayın. Dürüst olun, dürüst... Bunların gizlilik kaydı olmasa bunlar rahat açıklanır. Ama bunların gizlilik kaydı var. Onlar gizlilik kaydına rağmen gelip açıklarlar ama biz açıklamayız. Biz hukuka saygılıyız. (Radikal)