Muhalefetin hedefindeki AKP saldırıdan hâlâ şüpheli

ANKARA - Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki saldırıyı PKK’nın üstlenmesinden sonra CHP ve MHP, saldırıyı ‘provokasyon’ olarak nitelendirmelerinden dolayı AKP ve DTP’ye yüklendi. AKP ise DTP’yi hedef aldı. Parti sözcülerinin tepkileri özetle şöyle:
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Terörün her çeşidini lanetledik. Olayın üzerinden üç gün geçtikten sonra üstlenmesi soru işaretleri içeriyor. PKK, bugüne kadar bu tür saldırıları hemen üstleniyordu. Temenni ederiz ki failler yakalanır ve işin derinlemesine soruşturması yapılır, daha açık şekilde öğreniriz.
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: DTP bunu nasıl izah edecek.  Burada PKK’nın saldırıyı üstlenmesinin hiç önemi yok. Bu saldırının asıl sonucunu güvenlik üst düzey mercilerinin ortaya çıkaracağı bulgulardır. DTP, ilginç bir suçlama ortaya attı ardından, PKK bu saldırıyı üstlendi. DTP, burada kamuoyunu yanlış yönlendirerek, dikkatleri nereye çekmek istedi, asıl bu şekilde yorumlamak lazım. DTP’nin iddiaları havada kaldı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Gerçek ortaya çıktı. Buna, ‘açılıma yönelik bir provokasyon’ diyenler, kendilerinin provokasyon yapıyor. Bunların içinde Başbakan Yardımcısı ve bakanlar da var. Bunu Türk ordusunun, Ergenekon’un, ordunun kendi askerlerinin yaptığını ima eden, art niyetli insanların, yazar, çizenlerin, bu söylentiyi yayanların, şimdi ne söyleyeceklerini merak ediyorum. ‘Güzel şeyler olacak’ diyen sayın Cumhurbaşkanı’na da açılım ne âlemde diye sormak lazım.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: AKP’li yöneticiler, bu saldırı karşısında milletin kafasını bulandırdı. Öyle bir noktaya gelmiş ki adeta devletin içindeki birtakım şeylerin yapabileceği şeklinde alçak yorumlar yapılmıştır. Netice itibarıyla terör, silahı kullanarak netice alınabileceği konusunda cesaretlendirilmiştir, bunu cesaretlendiren de bu açılım tartışmalardır. Takke düşmüş kel görünmüştür. Bugün PKK’yı aklamak isteyen, PKK’nın eylemlerini bile sorgulayıp ‘yapmamıştır’ diyebilecek kadar onu koruyabilen bir Başbakan, Başbakan Yardımcısı... PKK’yı siyasallaştırmak, af getirmek üzere hazırlanmış bir oyundur, bu açılım. (Radikal)