Muhalifler tek adayda uzlaşamadı

Kurultaya hazırlanan CHP'deki muhalif gruplar, tek aday arayışındaki tıkanmayı aşamadı. Gülsün Bilgehan'a 'ortak aday' formülünü öneren, ancak olumsuz yanıt alan Samsun Milletvekili Haluk Koç'un yarından sonra adaylığını açıklaması bekleniyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Kurultaya hazırlanan CHP'deki muhalif gruplar, tek aday arayışındaki tıkanmayı aşamadı. Gülsün Bilgehan'a 'ortak aday' formülünü öneren, ancak olumsuz yanıt alan Samsun Milletvekili Haluk Koç'un yarından sonra adaylığını açıklaması bekleniyor.
CHP'de kurultay kazanı kaynamaya devam ederken muhalefet cephesinde Deniz Baykal'a karşı kurultaya tek adayla gitmeye dönük girişimler sonuçsuz kaldı. Genel başkan adayı sayısını teke indirmek amacıyla geçen hafta bir araya gelen Koç ve Bilgehan aday belirleme yöntemi üzerinde anlaşma sağlayamadı. Koç ve kurmayları, Bilgehan ve diğer muhalif grupların tavrını beklemeksizin "Kervan yolda dizilir" diyerek harekete geçme kararı aldı.
Bilgehan ve diğer muhaliflerle bağları koparmama ve kurultay süreci içinde bu gruplarla mümkün olan en geniş ittifakları kurarak kurultaya hazırlanma kararı alan Koç genel başkanlık adaylığını kendisini destekleyen milletvekilleriyle birlikte yarından sonra ilan etme kararı aldı.
Bilgehan kendisinin tek başına bir hareket ile ortaya çıkmak istemediğini belirterek, "22 Temmuz'dan sonra parti çevresinde çeşitli gruplar ortaya çıktı. Ben o grupların hepsine karşı aynı uzaklıktayım. Kim çağırırsa toplantılarına katılıyorum. Çünkü ben tek başına bir hareketle ortaya çıkmak istemiyorum" dedi.
Koç ile tek aday üzerinde uzlaşamama nedenlerini de açıklayan Bilgehan, "Haluk Koç sevdiğim bir arkadaşım. Ancak aramızdaki fark şu: Ben, sonuçta tek bir adayın belirlenmesini ve bunun kararının da örgüte bırakılmasını istiyorum. Yani aynı yöntemi benimsemiyoruz" diye konuştu.
Oyan örgütleri dolaşıyor
Çalışmalarını Koç ve Bilgehan'dan ayrı sürdüren Prof. Dr. Oğuz Oyan, CHP örgütlerini gezerek genel başkan adaylığı için nabız yokluyor. Adaylığını açıklamaya hazırlanan Koç ile bir temaslarının olduğunu belirten Oyan, kendi adaylığı ile ilgili kararını yapacağı çalışmaların sonucuna göre vereceğini yineledi.
CHP'nin diğer muhalif ismi Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise adaylığının önündeki yasal engelleri aşmak için CHP yönetimini mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Bir süre önce Merkez Yürütme Kurulu tarafından tedbirli olarak kesin ihraç istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Sarıgül yargıya başvurmak için kendisine yapılacak tebligatı bekliyor. Sarıgül'ün ekibinde yer alan Hasan Aydın, tebligatın Sarıgül'e hâlâ ulaşmadığına dikkat çekerek, "Eğer bu tebligat bu hafta içinde yapılmazsa resmen mahkemeye başvurup tedbir kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı alınmasını isteyeceğiz" dedi.